Kup i trzymaj

Jedną z najbardziej znanych strategii jest „kup i trzymaj”. Jej zwolennicy kupują akcje danej spółki i trzymają je z myślą o zyskach w długim horyzoncie czasowym. Jest to dla nich pewnego rodzaju sposób na przechowanie nadwyżek finansowych. W tej strategii można również stale co pewien czas dopłacać kolejne wolne środki w celu zwiększenia pozycji inwestycyjnej.

W ten sposób zwiększymy ilość posiadanych akcji, jednak nie mamy pewności czy zwiększenie ilości akcji w portfelu wpłynie w przyszłości na zwiększenie go w ujęciu wartościowym. Minusem tej strategii jest również to, że osoby stale trzymające swoje oszczędności w poszczególnych spółkach giełdowych mogą ominąć takie sytuacje jak szczyty i dołki, w czasie których mogliby sprzedać a następnie odkupić taniej dane akcje, zyskując na różnicy kursowej. Ze strategią tą wiąże się również ryzyko, że w dłuższym okresie czasu nie sprawdzając na bieżąco stanu naszych środków może okazać się, że nie zyskaliśmy nic lub nawet straciliśmy.

Kupuj tanio, sprzedawaj drogo

Najważniejszym aspektem zarabiania na giełdzie jest zasada znana przez niemal wszystkich inwestorów „kupuj tanio – sprzedaj drogo”. W praktyce jest jednak często na odwrót. Gdy kursy akcji spadają, inwestorzy masowo pozbywają się akcji, co wynika ze strachu przed dalszymi spadkami. Natomiast w sytuacji, gdy rynek ustabilizuje się i zaczyna zarabiać, akcje często są kupowane za późno w czasie giełdowych szczytów. Wydaje nam się wówczas, że gdy rynek ciągle rósł – rosnąć będzie nadal. Tymczasem rzeczywistość jest często odmienna. Akcje kupione na szczycie przynoszą zazwyczaj największe straty. Jak mawiał Warren Buffet: „kupuj gdy leje się krew”, sprzedaj gdy rynek będzie w euforii. Najważniejszą cechą tej strategii inwestycyjnej jest zachowanie się odwrotne do rynku, w pewien sposób wyprzedzające rynek.

Uśredniaj gdy rośnie, nie gdy spada

Jednym z podstawowych błędów inwestycyjnych jest również uśrednianie kursu posiadanego instrumentu, gdy jego ceny spadają. W ten sposób może zwiększać pozycję inwestycyjną, a tym samym produkować kolejne straty na danym walorze. Straty powinno się szybko redukować poprzez sprzedaż akcji, których ceny nie poszły w kierunku przez nas oczekiwanym. Natomiast gdy kurs posiadanej spółki rośnie warto zastanowić się nad zwiększeniem pozycji poprzez zakupu. Zwiększymy co prawda w ten sposób średnią cenę zakupu, ale przy wzroście kursu będzie to dodatkowy zysk, liczony od większej ilości posiadanych akcji.

Spekulacje i daytrading

Bardzo znaną strategią inwestycyjną jest handel jednodniowy, zwany daytradingiem, Polega on na zakupie i sprzedaży danego instrumentu finansowego w ciągu jednej sesji giełdowej. Ten rodzaj strategii stosują osoby, które chcą zarabiać na chwilowych spadkach i wzrostach w trakcie trwania jednej sesji giełdowej. W ten sposób gracze próbują spekulować, co do zachowania się ceny w niedalekiej przyszłości oraz wykorzystują nadażające się komunikaty do spekulowaniem kursem danego papieru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here