Wraz z numerem telefonu operatorzy przeważnie wydają Ci również kody PIN i PUK. Niektórzy z nich wydają również kody PIN 2 oraz PUK 2. Do czego one służą?

Kod PIN to zabezpieczenie naszego telefonu przed użyciem go przez osoby trzecie, w których ręce nasz telefon może wpaść przypadkowo. Wymaganie podania kodu PIN pojawia się tylko przy włączeniu naszej komórki. Jeśli wolimy zlikwidować to zabezpieczenie w ustawieniach telefonu, musimy wyłączyć konieczność wpisywania kodu PIN. Tam również możemy możliwość taką włączyć, jeżeli nasz operator standardowo na karcie nie wymaga wpisania kodu weryfikującego. Uwaga: w zależności od operatora i typu posiadanej karty SIM, w niektórych przypadkach nie da się wyłączyć zabezpieczenia telefonu kodem PIN.

kody do telefonówFot.sxc.hu

Jeżeli trzykrotnie błędnie wprowadzimy nasz kod PIN, karta zostanie wówczas zablokowana i nie będziemy mogli ponownie próbować wprowadzić tego kodu. W celu odblokowania karty służy kolejny kod, którym jest numer PUK, przypisany do naszej karty. Znajdziemy go w kopercie, otrzymanej wraz z naszą kartą SIM. W przypadku ofert na kartę oraz niektórych abonamentowych najczęściej numer PUK nadrukowany jest na dużej ramce, z której wcześniej wyłamaliśmy naszą kartę SIM. Dlatego warto ją zachować. Pamiętajmy również, że dziesięciokrotne z rzędu wpisanie niewłaściwego kodu PUK spowoduje trwałe zablokowanie naszej karty oraz konieczność wymiany jej na nową.

Jeżeli nie posiadamy kodu PUK, a jest nam niezbędny możemy uzyskać go u operatora, jednak otrzymanie go możliwe jest tylko dla osób posiadających zarejestrowany numer telefonu.

Nasz telefon możemy również zablokować, wpisując błędnie kod aparatu. Jest to kod, który pojawia się w niektórych, zabezpieczonych funkcjach, dotyczących zarządzania telefonem. Niestety w tym przypadku po potrójnej błędnej próbie wpisania takiego kodu, musimy oddać telefon do serwisu, celem wgrania nowego oprogramowania.

Uwaga!

W zależności od posiadanej oferty u poszczególnych operatorów, możemy lub nie, otrzymać od kody PIN 2 oraz PUK 2. Kod PUK 2 służy do odblokowania kodu PIN 2 w momencie jego trzykrotnego złego wprowadzenia. Kod PIN 2 służy między innymi do zaawansowanych opcji dostępnych w naszym telefonie. Pozwala między innymi wprowadzić liczbę minut, zwanych limitem, po wykorzystaniu, których nie będziemy mogli dzwonić. Usługa ta służy głównie do kontroli wykorzystywanych minut w ramach naszego abonamentu, jednak można stosować ją według własnych preferencji.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDecydujesz sie na zakup nowego telefonu? Wybierz go z nami!
Następny artykułNawigacja GPS w telefonie – jaką wybrać?

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here