Lifestyle Dodatki pracownicze

Dodatki pracownicze

-

Najczęściej stosowaną klasyfikacją dodatków płacowych jest podział na dodatki obligatoryjne lub inaczej powszechne oraz dodatki fakultatywne czyli te o charakterze niepowszechnym związanym ze specyfiką pracy u konkretnego pracodawcy.

Do grupy pierwszej zaliczyć można:

– dodatek za pracę w nocy;

– dodatki wyrównawcze;

– dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Druga grupa ma charakter otwarty, a najczęstsze dodatki zaliczane do niej to:

– dodatek funkcyjny;

– dodatek za wysługę lat;

– dodatek za pracę w warunkach szkodliwych;

– prowizje, premie i nagrody pieniężne.

Dodatki powszechne

Dodatki za pracę w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych (lub jeden i drugi jednocześnie) mogą przybrać postać pieniężną czyli 50% lub 100% wynagrodzenia lub dnia wolnego od pracy udzielonego na wniosek pracownika lub na mocy decyzji jednostronnej pracodawcy.

Zadaniem dodatku wyrównawczego jest wynagrodzenie pracownikowi różnicy pomiędzy pensją otrzymywaną do tej pory i pensją po przeniesieniu do innych obowiązków, które nastąpiło na skutek zaistnienia określonych okoliczności. Dodatek ten przysługuje: pracownicom w ciąży, pracownikom z objawami choroby zawodowej, pracownikom niezdolnym do dotychczasowej pracy ze względu na wypadek przy pracy któremu ulegli.

Dodatki fakultatywne

Dodatki funkcyjne przysługują osobom zajmującym stanowiska kierownicze, są one często regulowane rozporządzeniami które określają tabele stawek i kwot tego dodatku. Dodatek za wysługę lat związany jest ze stażem pracy i może być określony w aktach powszechnych lub w przepisach wewnątrzzakładowych.

W związku ze szczególnie trudnymi warunkami pracy pracownikom przysługiwać może dodatek za pracę warunkach szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia. Dodatek taki musi zostać przewidziany w przepisach wewnątrzzakładowych lub umowie o pracę, może mieć on charakter regularnych wypłat lub jednorazowego świadczenia pieniężnego.

Różnego rodzaju premie, prowizje i nagrody pieniężne mają charakter uznaniowy i są przewidziane przez pracodawcę za konkretne wyniki w pracy czy wykonanie określonego projektu. Są one szczególnie popularne we wszelkich zawodach związanych ze sprzedażą lub produkcją.

Poprzedni artykułJaki kostium na karnawał?
Następny artykułDziedziczenie emerytury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy warto zapisać dziecko do szkoły muzycznej?

Szkołę muzyczną możemy określić jako instytucję edukacyjną kształcącą w zakresie muzyki. Model kształcenia przewiduje trzy stopnie: szkołę podstawową (I stopień), średnią (II stopień) oraz uczelnię wyższą (akademia muzyczna).

Babeczki z kremem – przepis

Babeczki z kruchego ciasta wypełnione śmietankowym lub waniliowym kremem maślanym, budyniowym bądź czekoladowym z nałożonymi na wierzch słodko-kwaśnymi owocami to jeden z najsmaczniejszych deserów, smakujących zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Zobacz też

Modzele – jak się ich pozbyć?

Są to płaskie skupiska zrogowaciałego naskórka, najczęściej usytuowane w okolicy śródstopia. Są one dość miękkie i bez wyraźnie zaznaczonych granic. Mimo niepozornego wyglądu potrafią być dokuczliwe i utrudnić chodzenie powodując uczucie dyskomfortu.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: