Lifestyle Jak działa operator wirtualny?

Jak działa operator wirtualny?

-

Operator wirtualny korzysta z infrastruktury zwykłego operatora, dzięki czemu jego klienci mogą korzystać z ogólnopolskiego zasięgu. Pierwszym operatorem wirtualnym, zwanym w skrócie MVNO był brytyjski Virgin Mobile, który do dziś posiada szeroką bazę klientów.

Pierwszym polskim MVNO został mBank mobile. Działa od 2007 roku na polskim rynku. Jego główną celem było przywiązanie do siebie klientów banku. Początkowo oferował bezpłatne złotówki na konto komórki w zamian za aktywne korzystanie z usług banku.  W tej chwili klienci mogą już liczyć tylko na dodatkowe minuty w zamian za korzystanie z usług. Operator opiera swoje usługi w całości na zasięgu i systemie bilingowym Polkomtela, operatora sieci Plus.

Na polskim rynku działa w tej chwili około 15 operatorów MVNO. Najbardziej znanymi są: GaduAir, Carrefour Mova, Tu Biedronka, Mobilking, Cyfrowy Polsat czy wRodzinie.

GaduAir to marka należąca do GG Networks, która połączyła usługi internetowej telefonii i komunikatora z usługami operatora komórkowego. Użytkownicy otrzymują zasięg sieci Plusa. Mimo jednej z najlepszych wśród operatorów ofert na kartę, projekt dla właściciela nie przynosi zakładanych efektów biznesowych.

Carrefour Mova i TuBiedronka to marki, które możemy kupić w ich sklepach. Mają za zadanie zwiększyć zasięg działania marki. Gdy skończą nam się środki na koncie musimy pójść do ich sklepu po kolejne doładowanie. Przy okazji zrobimy u nich zakupy.

Wiele kontrowersji na rynku wywołał Mobilking, startując kilka lat temu z kampanią reklamową w telewizji pod hasłem „Telefonia dla prawdziwych facetów”. Spoty reklamowe obrażały w pewien sposób kobiety, przez co stało się przez dłuższy czas o nich głośno. Inne kontrowersje budził projekt wRodzinie. Była to telefonia stworzona przez Tadeusza Rydzyka.

Inne marki, świadczące usługi na tym rynku postawiły na sowich dotychczasowych klientów, dlatego nie jest o nich głośno. Niewielu z nas wie, że są tacy operatorzy komórkowi, jak: Simfonia i Ezo Mobile (należące do MNI Telecom), Telepin Mobi, FM Group Mobile, Hallo Dialog, Netia Mobile, Vectra Mobile, White Mobile czy Aster Mobile.

Kilku z wirtualnych operatorów już zakończyło działalność. Pierwszym z nich był należący do Wirtualnej Polski: WP Mobi, kolejny to MyAvon. Działalność zakończył również operatorze – Snickers Mobile. W przyszłości należy spodziewać się z jednej strony nowych podmiotów na rynku, z drugiej zaś, że te najgorsze projekty mogą z niego zniknąć.

Marcin Łabuś

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić płyn micelarny?

Płyn micelarny wykorzystywany jest nie tylko do demakijażu twarzy, ale także jako tonik. Jest to roztwór wodny, który bardzo korzystnie działa na skórę twarzy – przywraca jej naturalne pH, które w dzień może zostać zaburzone poprzez użyte w nadmiarze kosmetyki do twarzy czy pogodę. Płyn micelarny może być stosowany rano i wieczorem.

Dodatki do „małej czarnej”

Aby klasyczna sukienka nie straciła swojego ponadczasowego nieprzemijającego uroku należy dobrać do niej odpowiednie dodatki. Bo nawet tak wytworna i elegancka kreacja może stracić swoje największe walory przez źle skomponowane dodatki i zaburzone proporcje.

Zobacz też

Dwie przyjaciółki, jeden chłopak – co robić?

Trójkąt w miłości jest figurą mało pożądaną. Oznacza bowiem, że w relacji jest o jedną osobę za dużo. Sytuacja poważnie komplikuje się jednak wtedy, gdy jeden chłopak staje się obiektem westchnień dwóch przyjaciółek. Co zrobić w takich okolicznościach?

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: