Spóźniona zapłata rachunku? Operator może naliczyć nam karne odsetki w wysokości odsetek ustawowych. Odsetki ustawowe są formą odszkodowania dla operatora za nasze opóźnienie. Nie każdy operator jednak z tej formy korzysta. Niektórzy pozwalają swoim klientom na spóźnienia, inni nie są aż tak łaskawi. Najlepiej jednak zawsze płacić rachunki na czas. Wysokość odsetek ustawowych określa Rada Ministrów. W chwili obecnej, od grudnia 2008 roku, obowiązują odsetki za zwłokę w kwocie 13% w skali roku.

W przypadku rozwiązania umowy na czas nieokreślony bez zachowania okresu wypowiedzenia spotkać możemy jeszcze inny rodzaj opłaty karnej. Będzie to wysokość abonamentu należna za miesiąc, w którym trwałoby wypowiedzenie umowy.

Jeżeli zbyt długo będziemy zwlekać z zapłatą rachunku może nas spotkać przykra niespodzianka w postaci wyłączenia numeru oraz naliczenia przez operatora kary umownej. Opłatę tą zapłacimy również, gdy nie dotrzymamy terminu obowiązywania oferty promocyjnej. W przypadku posiadania umowy terminowej w przypadku wypowiedzenia umowy, kara umowna również będzie naliczana. Według obowiązujących przepisów maksymalna kara dla klienta powinna być zamieszczona w umowie o świadczenie usług telekomunikacyjnych, zawartej pomiędzy operatorem a klientem. W skład kary umownej wchodzą otrzymane przez klienta rabaty i upusty na:

– zakup telefonu w promocyjnej cenie,

– opłatę aktywacyjną,

– comiesięczną opłatę abonamentową.

Obliczając należną karę, należy zsumować ze sobą następujące składniki:

– cena poza promocją naszego modelu telefonu (obowiązująca w dniu podpisania przez nas umowy) – cena po jakiej zapłaciliśmy za telefon;

– opłata aktywacyjna, podana w cenniku danej taryfy – promocyjna opłata aktywacyjna, jaką zapłaciliśmy;

– ilość okresów rozliczeniowych obowiązywania promocji x standardowa opłata miesięczna za dany abonament – opłata promocyjna za dany plan taryfowy;

– dodatkowe pakiety, które otrzymaliśmy za darmo przez kilka miesięcy x cennikowa opłata za dany pakiet.

Uwaga!

Poszczególne opłaty naliczane w wyniku kary umownej różnią się u poszczególnych operatorów. Powyższe zestawienie ma tylko charakter poglądowy, ułatwiający wyliczenie kary. Dla każdej umowy mają zastosowanie przepisy w niej zawarte. Operatorzy w różnych typach umów mogą stosować inne zapisy kary umownej i inne sposoby jej naliczania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUmowa o telefon – Jak i kiedy można od niej odstąpić?
Następny artykułJak wykonać masaż nosa?

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here