Przy zakupie wycieczki zorganizowanej w biurze podróży najczęściej ubezpieczenie KL, NNW oraz bagażu jest już wliczone w cenę wycieczki. Ale gdy decydujemy się na wyjazd indywidualny, musimy zakupić ubezpieczenie na własną rękę.

I tu trzeba się zastanowić jakie ubezpieczenie powinniśmy zakupić. Przed podpisanie umowy ubezpieczenia powinniśmy się zapoznać z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. OWU jest to regulamin opisujący przedmiot ubezpieczenia, za jakiego rodzaju zdarzenia odpowiada zakład ubezpieczeń oraz w jakich okolicznościach zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności.

Trzeba się także zastanowić jakie ubezpieczenia wykupić.

Mamy kilka rodzajów ubezpieczeń:

1. Koszty Leczenia i Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Planując wydatki związane z podróżą myślimy o atrakcjach które nas czekają. Powinniśmy także pomyśleć o nieprzyjemnościach, jakie mogą nas spotkać podczas wyjazdu. Ból żołądka, zęba, zatrucia różnego rodzaju, złamania – to wszystko może przyjść nagle. Wtedy niezbędna będzie wizyta u lekarza, a niektórych wypadkach nieunikniona także wizyta w szpitalu. Dlatego przed każdym wyjazdem za granicą powinniśmy pomyśleć o takim ubezpieczeniu. Prawie każda firma ubezpieczeniowa ma w swojej ofercie takie ubezpieczenie. Koszt ubezpieczenia to kilkadziesiąt złotych (w zależności od tego jaka jest suma ubezpieczenia i do jakich krajów się wybieramy), a koszty wizyty w szpitalu mogą sięgnąć kilkuset euro!

2. Ubezpieczyć od Kosztów Leczenia Chorób Przewlekłych

Coraz więcej osób choruje na którąś z chorób przewlekłych. Takie osoby także chętnie podróżują do dalekich krajów. Osoby, które wiedzą o tym, że chorują na chorobę przewlekłą powinny przed wyjazdem za granicę zakupić specjalne ubezpieczenie, które gwarantowałoby im uzyskanie świadczeń zdrowotnych, w sytuacji kiedy by tego potrzebowali. Nie jest to bowiem elementem podstawowych ubezpieczeń oferowanych przez większość biur podróży.

Jeżeli jednak dana osoba nie zdecyduje się na skorzystanie z tego typu ubezpieczenia nie może liczyć na to, że pomoc w przypadku zaostrzenia choroby zostanie jej udzielona bezpłatnie. W ostatnim czasie, z uwagi na coraz częstsze problemy osób ze schorzeniami przewlekłymi, duża część biur podróży zdecydowała się na wprowadzenie tego typu ubezpieczenia do standardowej polisy, która otrzymuje każdy uczestnik wyjazdu w czasie zakupu wycieczki. Jest to bardzo wygodne dla osób chorych, bowiem zwalnia ich z konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, a jednocześnie gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Komisja Chorób Przewlekłych przy Światowej Organizacji Zdrowia definiuje chorobę przewlekłą jako "wszelkie zaburzenia lub odchylenia od normy, które mają jedną lub więcej z następujących cech charakterystycznych: są trwałe, pozostawiają po sobie inwalidztwo, spowodowane są nieodwracalnymi zmianami patologicznymi, wymagają specjalnego postępowania rehabilitacyjnego albo według wszelkich oczekiwań wymagać będą długiego okresu nadzoru, obserwacji czy opieki".

Do chorób przewlekłych zaliczamy m.in.: astmę, cukrzycę, jaskrę, miażdżycę, padaczkę, choroby krążenia i serca.

3. Ubezpieczenie bagażu

Niezależnie czy ruszamy z całą rodziną na dwutygodniowy urlop, opróżniając przy tym wszystkie szafy, czy lecimy na trzy dni w delegację. Wszystko, co jest nam niezbędne, mamy ze sobą. Utrata tego bagażu to najczęściej koniec urlopu a także straty finansowe. Właśnie w celu uniknięcia nieprzyjemności związanych z utratą bagażu powstało ubezpieczenie bagażu podróżnego, które obejmuje ubezpieczenie walizki z zawartością, plecaków, namiotu, śpiwora itp. Najczęściej jest ono sprzedawane w pakiecie z ubezpieczeniem KL NNW. Można także ubezpieczenia bagażu rozszerzyć o Ubezpieczenie Sprzętu Elektronicznego, zabezpieczając aparat, laptopa, GPS czy telefon komórkowy. Nasz bagaż jest ubezpieczony od 700zł do nawet kilku tysięcy euro.

4. Ubezpieczenie Narciarskie

Podczas wyjazdu na narty czy to do Zakopanego czy do Austrii, Włoch czy Francji, powinniśmy pomyśleć o ubezpieczeniu narciarskim. Ubezpieczenie Narciarskie jest przeznaczone dla osób uprawiających amatorskie narciarstwo i najczęściej obejmuje odpowiedzialność cywilną oraz ubezpieczenie sprzętu narciarskiego. Ubezpieczenie OC chroni w zakresie roszczeń o charakterze cywilno- prawnym, jeżeli w wyniku zdarzenia szkodowego, będącego następstwem uprawiania sportów objętych umową ubezpieczenia, osoba trzecia doznała szkody osobowej lub rzeczowej. Natomiast ubezpieczenie sprzętu narciarskiego obejmuje narty biegowe lub zjazdowe, wiązania narciarskie i snowboardowe, kijki narciarskie i buty narciarskie. Podczas wybierania wariantu ubezpieczenia narciarskiego powinniśmy pomyśleć o najbogatszym wariancie zważywszy na fakt iż jakikolwiek wypadek np. w Alpach może nas drogo kosztować, zwłaszcza ewentualny transport lotniczy.

5. Sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka

Coraz więcej osób znudzonych tradycyjną turystyką, myśli o uprawianiu sportów ekstremalnych podczas swojego wyjazdu. Wiąże się z tym wiele niebezpieczeństw.

Zgodnie z definicją większości firm ubezpieczeniowych, do sportów ekstremalnych zaliczane są dyscypliny sportowe, uprawiane poza szlakami czy terenami do tego przeznaczonymi, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka. Do nich możemy zaliczyć: skoki spadochronowe, paralotniarstwo, szybownictwo, pilotowanie samolotów silnikowych, kolarstwo górskie, sporty motorowe, jazda na skuterach wodnych, wspinaczka wysokogórska, skałkowa, skoki narciarskie. Sporty wysokiego ryzyka natomiast, to sporty takie jak: jazda konna, polo, myślistwo, nurkowanie, rafting, osoby uprawiające sztuki walki.

Koszt takiego ubezpieczenia jest bardzo wysoki (nawet 300% normalnego ubezpieczenia turystycznego), ale trzeba wziąć pod uwagę iż takie ubezpieczenie zawiera bardzo ważne elementy, takie jak: transport lotniczy, koszt akcji ratunkowej, a koszt takich akcji liczony jest w wielu tysiącach euro!

Więc wybierając się w podróż podczas której mamy w planach uprawianie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka warto się ubezpieczyć.

6. Koszty odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej

Czasami nazywane także Ubezpieczeniem od Rezygnacji, bywa czasami dodawane do wycieczki gratis (do oferty First Minute) lu można zakupić przy wykupie wycieczki, koszt to ok 3% ceny wycieczki. Ale trzeba pamiętać o tym, że wykupując takie ubezpieczenie nie możemy zrezygnować kiedy chcemy bez podania przyczyny. Najczęściej jest tak iż nie odzyskamy całej kwoty, ale zdecydowaną większość i trzeba podać ważny powód rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej. Oczywiście bywają wyjątki od tej reguły. Można wykupić u ubezpieczycieli ubezpieczenie kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie, gdzie ubezpieczyciel zwraca cały kwotę wpłaconą.

1 KOMENTARZ

  1. na pewno takie trzeba wybrać, które sporo ryzyk obejmuje. przed wylotem do portugalii ubezpieczyłam się w hdi asekuracja, gdzie wykupiłam nnw, bagaż, a także to, że gdyby mnie bądź mężowi stało, TU miało być odpowiedzialne za koszt leczenia i transportu do kraju. moim zdaniem, to takie dobre, dodatkowe zabezpieczenie, gdyby się okazało, że ubezpieczenie z biura podróży nie jest zbyt wysokie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here