Diabetycy muszą przede wszystkim pilnować, aby spożywane przez nich pokarmy nie wywoływały gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi, który jest dla nich bardzo niebezpieczny. Powinni unikać produktów tłustych i zawierających cukier, jak i tych o wysokim indeksie glikemicznym (IG).

Porównując dietę diabetyków do diety osób nie mających żadnych problemów zdrowotnych, a odżywiających się dostatecznie zdrowo, nazbyt się one nie różnią. W obu przypadkach codzienne menu musi być odpowiednio zbilansowane, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, czyli: węglowodanów (najlepiej złożonych, w postaci kasz, makaronów czy pieczywa), tłuszczu i białka.

Cierpiący na cukrzycę nie mogą niestety pozwolić sobie na tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Warto wprowadzić do diety oleje roślinne: lniany, orzechowy, rycynowy czy oliwę z oliwek. Ta ostatnia to prawdziwe bogactwo kwasów omega-6 i omega-3, ale ostatnie badania dowodzą, że polski olej rzepakowy ma jeszcze lepsze parametry od królowej roślinnych tłuszczów.

Dieta przy cukrzycy
http://www.diety-w-chorobach.reveez.com

Białko, podstawowy budulec naszego organizmu, powinno pochodzić z chudych twarogów, serów czy jogurtów oraz z mięsa o niskiej zawartości tłuszczu, takiego jak indyk bądź kurczak.

Przede wszystkim – warzywa, stanowiące bogate źródło minerałów i witamin. W szczególności warto skupić się na tych zielonych. Zawierają dużo kwasu foliowego, witamin z grupy B, C, A i E, czyli antyoksydantów. Warzywa są świetną przekąską, nie zawierają tyle cukrów prostych co owoce, są niskokaloryczne, a przede wszystkim zdrowe.

Owoce natomiast należy jeść z głową. Jako że zawierają bardzo dużo fruktozy, cukru owocowego prostego, powodują szybki i gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, co dla diabetyków jest niewskazane, a nawet niebezpieczne.

Dlatego powinno się wybierać owoce mniej słodkie, które mają maksymalnie do 10 g węglowodanów na 100 g produktu. Warto więc zaprzyjaźnić się z grejpfrutem, arbuzem, melonem, gruszkami, jabłkami, pomarańczami, wiśniami, czereśniami, truskawkami czy porzeczkami. Banany, śliwki czy winogrona niestety trzeba odsunąć na bok.

Co istotne, dieta diabetyków powinna obfitować w ryby i błonnik pokarmowy. I oczywiście w wodę! Woda w dziennym jadłospisie to podstawa, nie tylko u osób borykających się z problemami zdrowotnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here