Lifestyle Jaka dieta przy cukrzycy (porada2)?

Jaka dieta przy cukrzycy (porada2)?

-

Diabetycy muszą przede wszystkim pilnować, aby spożywane przez nich pokarmy nie wywoływały gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi, który jest dla nich bardzo niebezpieczny. Powinni unikać produktów tłustych i zawierających cukier, jak i tych o wysokim indeksie glikemicznym (IG).

Porównując dietę diabetyków do diety osób nie mających żadnych problemów zdrowotnych, a odżywiających się dostatecznie zdrowo, nazbyt się one nie różnią. W obu przypadkach codzienne menu musi być odpowiednio zbilansowane, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, czyli: węglowodanów (najlepiej złożonych, w postaci kasz, makaronów czy pieczywa), tłuszczu i białka.

Cierpiący na cukrzycę nie mogą niestety pozwolić sobie na tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Warto wprowadzić do diety oleje roślinne: lniany, orzechowy, rycynowy czy oliwę z oliwek. Ta ostatnia to prawdziwe bogactwo kwasów omega-6 i omega-3, ale ostatnie badania dowodzą, że polski olej rzepakowy ma jeszcze lepsze parametry od królowej roślinnych tłuszczów.

Dieta przy cukrzycy
http://www.diety-w-chorobach.reveez.com

Białko, podstawowy budulec naszego organizmu, powinno pochodzić z chudych twarogów, serów czy jogurtów oraz z mięsa o niskiej zawartości tłuszczu, takiego jak indyk bądź kurczak.

Przede wszystkim – warzywa, stanowiące bogate źródło minerałów i witamin. W szczególności warto skupić się na tych zielonych. Zawierają dużo kwasu foliowego, witamin z grupy B, C, A i E, czyli antyoksydantów. Warzywa są świetną przekąską, nie zawierają tyle cukrów prostych co owoce, są niskokaloryczne, a przede wszystkim zdrowe.

Owoce natomiast należy jeść z głową. Jako że zawierają bardzo dużo fruktozy, cukru owocowego prostego, powodują szybki i gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, co dla diabetyków jest niewskazane, a nawet niebezpieczne.

Dlatego powinno się wybierać owoce mniej słodkie, które mają maksymalnie do 10 g węglowodanów na 100 g produktu. Warto więc zaprzyjaźnić się z grejpfrutem, arbuzem, melonem, gruszkami, jabłkami, pomarańczami, wiśniami, czereśniami, truskawkami czy porzeczkami. Banany, śliwki czy winogrona niestety trzeba odsunąć na bok.

Co istotne, dieta diabetyków powinna obfitować w ryby i błonnik pokarmowy. I oczywiście w wodę! Woda w dziennym jadłospisie to podstawa, nie tylko u osób borykających się z problemami zdrowotnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Chroń się przed napaścią

Nie czujesz się bezpiecznie, chodząc po swojej miejscowości po...

Makijaż na plażę

Wielu kobietom sprawia problem makijaż na plażę. Pamiętaj, że aby wyglądać pięknie, musisz przede wszystkim zadbać o swoją skórę. Słońce jest bardzo niebezpieczne, szczególnie latem.

Zobacz też

Determinanty kursu walut

W aktualnych realiach gospodarczych największe zastosowanie mają systemy kursów płynnych. Są one kształtowane przez aktualną relację popytu i podaży na dana walutę, a interwencja państwa ma charakter sporadyczny.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: