Lifestyle Jaka kara grozi za brak zameldowania?

Jaka kara grozi za brak zameldowania?

-

Obowiązek meldunkowy ukształtowany jest w ustawie z 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Określa, w jakich warunkach i kiedy powstaje zobowiązanie zameldowania się w określonym miejscu.

Art. 4. Obowiązek meldunkowy polega na:
1) zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;
2) wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego;
3) zameldowaniu o urodzeniu dziecka;
4) zameldowaniu o zmianie stanu cywilnego;
5) zameldowaniu o zgonie osoby.

To wyliczenie jest katalogiem zamkniętym. W żadnej innej sytuacji poza wymienionym w artykule 4. obowiązek meldunkowy nie powstaje. Dwa pierwsze punkty dotyczą przedmiotu zameldowania, wskazując na miejsce określone poprzez czas pobytu. Należy pamiętać, że nawet przebywanie tymczasowe zmusza nas do zameldowania. Obowiązek ten powstaje w czwartym dniu pobytu. Także turyści muszą wypełnić ten obowiązek, jedynie czas dla tej grupy osób jest określony inaczej – w ciągu 24 godzin od chwili przybycia.

Art. 5. 1. Osoba posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana zameldować się w miejscu pobytu stałego.

W tym wypadku też uwidacznia się tu pewna niekonsekwencja ustawodawcy. Artykuł 5. wyraźnie stwierdza, że obowiązek łączy się z miejscem stałego pobytu. Zatem czasowe zameldowanie mija się z celem i komplikuje sytuacje wielu osobom.

Przykład: Jan Z. zameldowany jest na pobyt stały w rodzinnej miejscowości. Praca wymaga od niego bardzo długich delegacji, trwających za każdym razem około 2 tygodni. Meldować musi się już po 3 dniach. Zatem w ciągu miesiąca może się okazać, że zameldowany jest w 3, a nawet 4 miejscach.

Za zaniechanie wypełnienia obowiązku ustawa nie określa kar, ale odsyła do kodeksu wykroczeń, w którym umieszczono rozdział XVIII dotyczący wykroczeń przeciwko obowiązkowi ewidencji.

Art. 147. § 1. Kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Wszystkie kary regulowane tym kodeksem wymierza się zgodnie z jego zasadami. W praktyce stosuje się obecnie tylko jedna z nich. Jest nią kara grzywny wymierzana w wysokości od 20 złotych do 5000 złotych. Najczęściej stosowana jest przez Policję. Należy stwierdzić z żalem, że nie są dostosowane do szybko zmieniającej się rzeczywistości. Polskie społeczeństwo jest obecnie niezwykle mobilne. Coraz częściej zmienia się miejsce pobytu, zo związane jest z możliwością znalezienia pracy. W takich okolicznościach prawo powinno być bardziej elastyczne.

Jak oceniacie przepisy dotyczące tej kwestii? Czy takie prawo jest sprawiedliwe?

Joanna Kurylonek

Joanna Kurylonek - ukończyła studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w prawie cywilnym (w tym kodeks rodzinny i opiekuńczy z najnowszymi jego zmianami), prawie administracyjnym i prawie pracy. Uczestniczyła w tworzeniu umów dla PKN Orlen, firmy Zielona Budka i Kompanii Piwowarskiej S.A. Podpisywała umowy z kontrahentami z Emiratów Arabskich i Australii. Wygrywała sprawy prowadzone przeciwko ZUS-owi oraz ENION S. A. Jest również informatykiem programistą.

Nasz specjalista o sobie:

Jako prawnik przyzwyczajony do ciągłej walki, jestem osobą wytrwałą i cierpliwą. Na szczęście pozostałam pogodnym człowiekiem. Poza salą sądową, czas spędzam czytając książki, najczęściej literaturę fantasy. Interesuję się psychologią i piszę wiersze, co pozwala mi się wyciszyć i oderwać od rzeczywistości. Kocham podróżować omijając turystyczne szlaki. Trafiam na ciekawych i życzliwych mi ludzi, z którymi kontakt bardzo sobie cenię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pomysły na weekend w Polsce

Weekend to wystarczając czas, by zregenerować siły i nabrać ochoty do dalszej pracy. W Polsce jest wiele miejsc, które pozwolą nam odpocząć. Jeśli nie lubimy tłumów, omijajmy Kraków czy Zakopane, zmęczy nas już sama droga w tym kierunku. By odetchnąć od codziennych spraw poszukajmy w najbliższej okolicy ośrodków i miejscowości, gdzie będziemy mogli wynająć rowery, wziąć udział w spływie kajakowym czy pojeździć konno. Aktywny weekend spędzony w otoczeniu przyrody sprawi nam dużo przyjemności.

Ciśnienie – jak mierzyć?

Każdy powinien co jakiś czas zmierzyć swoje ciśnienie. Nadciśnienie może być przyczyną wielu chorób (np. zawału) czy prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania ważnych organów. Osoby o podwyższonym ciśnieniu powinny dokonywać jego pomiaru regularnie. W jaki sposób prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Zobacz też

Fiołek alpejski – pielęgnacja

Cyklamen perski czyli fiołek alpejski jest lubianą i popularną rośliną. Ponieważ kwitnie od jesieni do wiosny (gdy przekwitnie nie wyrzucajmy go, gdyż może jeszcze rosnąć kilka lat, cieszy nasze oko także zimą). Cyklamen perski – wbrew nazwie – nie pochodzi z Persji, lecz z Europy Południowej. Uprawa cyklamenów w Europie zaczęła się dość dawno, bo w 1620 r w Paryżu. Podobno był również ulubionym kwiatem Napoleona.

Trybunki konferencyjne dla każdego przedsiębiorcy

Zdarza Ci się organizować lokalne kampanie marketingowe lub różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy nawet wystawiać swoich przedstawicieli handlowych na...

Czy warto ozonować mieszkanie? Sprawdź jak wybrać generator ozonu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych i wygodnych funkcji oferuje nam nowoczesna technologia. Równie często bagatelizujemy ją...

Może Cię zainteresuje: