W ofertach na abonament numer stracimy, gdy wypowiemy umowę abonencką oraz nie damy znać operatorowi, że chcemy przenieść numer na przykład do oferty na kartę tego operatora. Po okresie wypowiedzenia numer traci ważność na połączenia przychodzące, a dzwoniący do nas usłyszą komunikat „Nie ma takiego numeru”. Jednak po pewnym czasie numer może powrócić do puli dostępnych numerów i wtedy ktoś inny może otrzymać nasz numer.

Jeżeli zgubimy kartę, do której przypisany był nasz numer na abonament, operator (często za dodatkową opłatą) wyda nam nową kartę z dotychczasowym numerem. W sytuacjach gdy w trakcie umowy chcielibyśmy zmienić nasz numer, może to wiązać się z dodatkowymi kosztami naliczonymi przez operatora.

W przypadku oferty na kartę, numer stracimy, gdy przez dłuższy czas nie będziemy zasilać swojego numeru. Czas ten u operatorów jest różny, w wielu z nich wystarczy tylko jedno zasilenie na rok, aby numer nie przepadł, są też i tacy, u których numer może przepaść nawet po kilku miesiącach od ostatniego zasilenia.

Jeżeli zgubimy nasz numer w ofercie na kartę, możemy dostać duplikat karty SIM w punkcie obsługi operatora. Niektórzy nie naliczają przy tym opłaty za nową kartę, jest tak między innymi w sieci Play. Numer jednak musi być wcześniej zarejestrowany. Aby zarejestrować numer na kartę musimy wcześniej pokazać, że daną kartę posiadamy lub mieć przy sobie ramkę, z której wyłamuje się małą kartę. Zatem jeśli nie zarejestrowaliśmy numeru, a nie posiadamy wspomnianej ramki, możemy mieć problemy z odzyskaniem numeru.

Jeśli natomiast możemy go odzyskać, ponieważ nasze dane są zarejestrowane, a nasz operator nalicza opłatę za duplikat karty SIM taniej wyjdzie bezpłatnie przenieść numer do innej sieci, po czym do niej powrócić. Za samo przeniesienie numeru możemy często od operatora dostać dodatkowe środki na połączenia. Przy przeniesieniu numeru do innej sieci, nie jest wymagane pokazanie dotychczasowej karty SIM u obecnego operatora.

Uwaga!

Jeśli jednak zależy nam na zmianie numeru, nasz dotychczasowy numer będzie nadal, często przez długi czas działał. Możemy jednak spróbować go dezaktywować u operatora, wypowiadając umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Mając telefon na kartę również mamy z operatorem niepisaną umowę o udostępnienie usług. Niestety, zmieniając numer, nie zachowamy środków na koncie, zatem warto je wykorzystać przed zmianą numeru.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zarejestrować numer telefonu?
Następny artykułKtóry telefon stacjonarny w komórce jest najtańszy?

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here