Marża w działalności kredytowej

W podstawowym ujęciu wykorzystywanym w przypadku transakcji sprzedaży marża oznacza nadwyżkę pomiędzy ceną dobra, a kosztem jego sprzedaży, jest to więc zysk ze sprzedaży. W tym ujęciu marżę można wyrażać kwotowo lub procentowo. W odniesieniu do działalności kredytowej marża jest rozumiana inaczej. Marżę kredytu stanowi bowiem różnica pomiędzy oprocentowaniem udzielonego kredytu, a kosztem pozyskania środków na jego udzielenie (oprocentowaniem, po jakim pożyczkodawca może uzyskać środki na rynku międzybankowym).

Oprocentowanie najczęściej zależy od tego w jakiej wysokości zaciągany jest kredyt i jaką jego część stanowi tzw. wkład własny. Im większa wysokość kredytu i wyższy wkład własny tym niższe oprocentowanie kredytu. Jak już zostało wspomniane na oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki składa się stopa bazowa i marża banku. Można zatem zapisać:

Oprocentowanie kredytu = stopa bazowa + marża banku

Zapis ten można w prosty sposób przekształcić, tak by otrzymać wzór na obliczenie marży banku:

Marża banku = oprocentowanie kredytu – stopa bazowa

Stopę bazową stanowi wspomniane już oprocentowanie na jakie bank zaciągnął pożyczkę na udzielenie kredytu. Jest to najczęściej stopa trzymiesięczna. Wysokość stopy bazowej zależy od waluty, w której przyznano kredyt. W przypadku kredytu udzielonego w złotówkach obowiązuje stawka WIBOR. Stosowane są również stawki EURIBOR (kredyt w walucie euro) i LIBOR (dla kredytu w CHF).

Przy zawieraniu umowy kredytowej warto pamiętać, że istotna jest nie tylko wysokość marży, ale i jej zmienność tzn. czy w trakcie okresu kredytowania bank może zmienić wysokość marży (najkorzystniejsze są pod tym względem umowy, które gwarantują stałość marży). Zdarza się bowiem, że korzystna marża obowiązuje jedynie przez określony okres, a później ulega zwiększeniu lub że obniżona marża zostanie zastosowana dopiero gdy kredytobiorca spłaci określoną część pożyczki. Ponadto porównując oferty banków trzeba także zwrócić uwagę na to jak często zmieniane jest oprocentowanie i od czego zależy.

Źródła:

[1] Marża, findict.pl słownik finansowy, dostępny w Internecie: http://www.findict.pl/slownik/marza.

[2] Co to jest oprocentowanie kredytu?, ekredyty.com, dostępny w Internecie: http://www.ekredyty.com/oprocentowanie-kredytu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym są odsetki ustawowe?
Następny artykułPromesa kredytowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here