Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego w tym akcie prawnym. Wysokość płacy minimalnej ustalana jest w taki sposób aby jej przeciętna wysokość w danym roku wzrastała w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen.

Coroczna kwota minimalnego wynagrodzenia ustalana jest przez tzw. Komisję Trójstronną, projekt rozporządzenia ustalającego kwotę minimalnych zarobków na rok 2012 zakłada iż będzie ono wynosiło 1500 zł brutto czyli będzie wyższe od tego z 2011 r. (1.386 zł). Pamiętać jednak należy, iż kwota ta jest kwotą , a więc zawiera w sobie składki na ubezpieczenia oraz zaliczki na podatek dochodowy. Jeżeli pracownik w danym miesiącu otrzyma wynagrodzenie niższe niż minimalna płaca ustawowa przysługuje mu stosowne wyrównanie, w przypadku stawki godzinowej wyrównanie to powinno być wypłacone za każdą godzinę pracy.

Za kwotę niższą niż minimalna płaca pracować może pracownik w okresie jego pierwszego roku pracy, jednak jego płaca nie może być niższa niż 80% minimalnego wynagrodzenia za dany rok.

Na co wpływa kwota płacy minimalnej

Ustalenie minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na szereg innych świadczeń i często jest podstawą do ich wyliczenia. Jest ona istotna między innymi dla:

– Obliczania różnego rodzaju kwot wolnych od potrąceń (kar pieniężnych, zaliczek pieniężnych, należności innych niż świadczenia alimentacyjne);

– Obliczania kwot niektórych odszkodowań np.odszkodowanie dla pracownika który uległ mobbingowi co było przyczyną rozwiązania umowy o pracę nie może być niższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia ponadto;

– Wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę w dniu rozwiązania stosunku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here