Dofinansowanie do wynagrodzeń jako zachęta do zatrudniania osób niepełnosprawnych

W Polsce pracodawcy mają obowiązek zatrudniania osób niepełnosprawnych lub wpłacania odpowiednich kwot pieniężnych do PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Przepisy prawne w tym zakresie przewidują jednak, że jeżeli pracodawca zatrudnia osoby niepełnosprawne to jest automatycznie zwolniony z opłat do PFRON i uzyskuje dodatkowe korzyści z tego tytułu.

Istnieje bowiem możliwość uzyskania dofinansowań do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych, składek na ubezpieczenie społeczne, a także zwrot 60% wynagrodzenia oraz obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne nowo zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych, zwrot kosztów zatrudniania asystenta niepełnosprawnego pracownika, zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy i zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy. Pokrycie za pracodawcę znaczniej części wynagrodzenia pracownika jest bardzo korzystne. Ponadto dzięki zaoferowaniu pracy osobie niepełnosprawnej pracodawca zyskuje możliwość kreowania i wzmacniania pozytywnego wizerunku społecznego.

Wysokość dofinansowania jest uzależniona od:

1. Stopnia niepełnosprawności zatrudnianych osób niepełnosprawnych i tak odpowiednio w przypadku:

– znacznego stopnia niepełnosprawności jest to 130% najniższego wynagrodzenia (1216,80 zł);

– umiarkowanego odpowiednio – 110% najniższego wynagrodzenia (1029,60 zł);

– lekkiego – 50% najniższego wynagrodzenia (468 zł).

Kwota ta jest następnie przemnażana przez odpowiedni procent dofinansowania zależny od kategorii pracodawcy.

2. Kategorii pracodawcy.

Wielkość i status pracodawcy określany na potrzeby ustalenia kwoty dofinansowania należnego z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z dnia 9 października 1997 r.). Pracodawcom z otwartego rynku pracy przyznaje się miesięczne dofinansowanie w wysokości:

– 70% kwot, określonych ze względu na stopień niepełnosprawności pracownika;

– 90% tych kwot, jeżeli zatrudnieni niepełnosprawni mają stwierdzoną chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję oraz gdy są niewidomi.

3. Zwiększenia kosztów ze względu na zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here