Organizacje są zobowiązane przede wszystkim do płacenia podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług, czyli VAT. Z innych podatków należy wymienić podatek od nieruchomości, od czynności cywilnoprawnych czy od środków transportowych.

Jeśli organizacja prowadzi działalność gospodarczą, to traktowana jest wtedy jak klasycznie rozumiany przedsiębiorca. Jeśli uzyskane dochody są przeznaczane na działalność statutową, to podmiot jest zwolniony z podatku dochodowego. Jednak działalność ta musi dotyczyć następujących obszarów:

– działalność naukowa;

– działalność naukowo-techniczna;

– działalność oświatowa;

– wspieranie inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę;

– wspieranie dobroczynności;

– wspieranie ochrony zdrowia i pomocy społecznej;

– wspieranie rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów;

– wspierania kultu religijnego.

Uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego, czyli OPP wiąże się z szeregiem przywilejów. Jedna z nich dotyczy zwolnień fiskalnych: od podatku dochodowego, podatku od nieruchomości, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku VAT w określonych sytuacjach. Warto zaznaczyć, że organizacjom przysłuży się szereg zwolnień przedmiotowych i podmiotowych. Jeśli organizacja chce z nich skorzystać, to poniesione koszty muszą być zgodne ze statutem. W innej sytuacji należy zapłacić podatek dochodowy od dochodu przeznaczonego na pokrycie tych kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here