Kwestia ta jest jednak uregulowana, choć nie bezpośrednio. Czy zgodnie z prawem pracy pracodawca może zatem płacić w częściach? Przedstawimy uregulowania Kodeksu Pracy.

Wynagradzanie w świetle przepisów prawa

Kodeks pracy, jako dokument regulujący kwestie związane z ustalaniem stosunku pracy, zawiera również przepisy określające obowiązki zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Zgodnie z przepisami prawa pracy do podstawowych obowiązków pracodawcy należy terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzeń (pkt. 5 art. 94.). Wynagrodzenie powinno być wypłacone w formie pieniężnej, chyba, że inną możliwość dopuszcza układ zbiorowy pracy (w formie innej niż pieniężna może być wypłacona jedynie część wynagrodzenia) (art. 86. § 2.). Zasadniczo pracownik powinien otrzymywać pensję „do ręki” chyba, że inną formę przewiduje układ zbiorowy pracy (art. 86. § 3.).

Czy jest dopuszczalne wynagradzanie kilka razy w miesiącu?

Kodeks pracy zawiera polecenie, by pracodawca wypłacał wynagrodzenie nie rzadziej niż raz w miesiącu we wcześniej ustalonym, niezmiennym terminie (art. 85. § 1.). Z przepisu tego nie wynika jednak obowiązek wypłacania pracownikowi wynagrodzenia tylko raz w miesiącu. Możliwe jest zatem wypłacanie wynagrodzenia np. co tydzień, z tym, że nadal w mocy pozostaje stałość terminu (a więc musi być on zapisany w umowie o pracę lub dokumentach wewnątrzorganizacyjnych). Istotne jest jednak w tym zakresie, aby wypłacane części wynagrodzenia w sumie dawały pełną wartość należnego wynagrodzenia.

Czy pracodawca może wypłacić jedynie część należnego pracownikowi wynagrodzenia?

Zagadnienie wypłaty wynagrodzenia w częściach może być również rozumiane jako wypłacenie pracownikowi określonej części pełnego, należnego wynagrodzenia. Zdarza się bowiem, że pracodawca tłumacząc się przejściowymi trudnościami finansowymi wypłaca pracownikowi jedynie część wynagrodzenia należnego.

Do tej kwestii odnosi się art. 85. § 2., wskazując, że jeżeli wynagrodzenie wypłacane jest raz w miesiącu z dołu, to pracownik powinien otrzymać je niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, najpóźniej do pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Nie wypłacenie pełnej wysokości wynagrodzenia jest zatem ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków wobec pracownika, nawet jeżeli wynika z braku środków pieniężnych na wypłatę wynagrodzenia. Pracownik może wówczas rozwiązać umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym (bez wypowiedzenia) i żądać odszkodowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here