Co do zasady zasiłek dla bezrobotnych przysługuje po upływie 7 dni od dokonania rejestracji w urzędzie w trakcie której należy mieć przy sobie dokument tożsamości, świadectwa pracy oraz dyplomy ukończonych szkół. Jednakże istnieje szereg okoliczności powodujących opóźnienie wypłaty zasiłku:

– gdy w okresie 6 miesięcy bezrobotny sam rozwiązał swoją ostatnią umowę o pracę lub umowa rozwiązana została za porozumieniem stron zasiłek wypłacony zostanie po upływie 90 dni od rejestracji w urzędzie;

– okres ten wydłuża się do 180 dni gdy zakończenie stosunku pracy było zawinione przez pracownika;

– jeżeli pracownik otrzymał ekwiwalent lub odszkodowanie wypłata zasiłku nastąpi dopiero po upływie okresu za który świadczenie było otrzymane.

Co istotne, urząd wypłaci zasiłek jedynie wtedy, gdy nie jest w stanie zaproponować petentowi odpowiedniego zatrudnienia, propozycji szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego, prac interwencyjnych lub robót publicznych. Ponadto konieczne jest wykazanie iż pracowało się w okresie 18 miesięcy przed rejestracją w urzędzie np. na umowę o prace, umowę zlecenia czy prowadząc własną działalność gospodarczą. Wysokość zasiłku uzależniona jest od stażu pracy:

– gdy staż pracy wynosi do 5 lat pracy – zasiłek będzie wypłacony w wysokości 80 % zasiłku podstawowego;

– gdy staż pracy wynosi od 5 do 20 lat pracy – zasiłek będzie wypłacony w wysokości 100 % zasiłku podstawowego;

– gdy staż pracy wynosi co najmniej 20 lat pracy – zasiłek będzie wypłacony w wysokości 120 % zasiłku podstawowego.

W zależności od konkretnego urzędu zasiłek wypłacany jest przez okres 6 lub 12 miesięcy. Osoba posiadająca status bezrobotnego i pobierająca zasiłek dla bezrobotnych jest objęta ubezpieczeniom zdrowotnym, emerytalnym i rentowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here