Szybkość połączenia Internetowego w telefonie komórkowym lub w laptopie po podłączeniu telefonu jako modemu zależy od posiadanego modelu oraz zasięgu sieci, w jakiej się znajdujemy.

Wśród sprzedawanych telefonów znajdziemy zarówno te z niższej półki, nie obsługujące w ogóle połączeń internetowych, jak i te najdroższe, w których prędkość mobilnego Internetu może być szybsza od Internetu stacjonarnego. Wszystko zależy oczywiście od lokalizacji oraz od sieci, w zasięgu której się znajdziemy.

Najogólniej – dzieląc aparaty, wyróżniamy telefony 2G oraz 3G. Niektóry operatorzy nazywają swoje najnowsze telefony również 4G, co nie jest o końca prawdą.

Przejdźmy do szczegółów. Wybierając telefon działający tylko w technologii GSM, prędkość pobierania danych wyniesie do 53,6 Kbps. Ta prędkość dla wielu użytkowników Internetu nie będzie satysfakcjonująca. Wystarczy jedynie osobom rzadko przeglądającym strony mobilne na ekranie telefonu komórkowego. Dla połączenia telefonu jako modemu, prędkość ta będzie zdecydowanie zbyt wolna, aby wygodnie korzystać z zasobów Internetowych.

Przy zakupie telefonu obsługującego EDGE, otrzymamy maksymalną prędkość do 236 Kbps pobierania danych, zaś przy wyborze UMTS – do 384 Kbps. Te prędkości pozwalają już w miarę szybko przeglądać strony www, jednak pamiętajmy, że otrzymamy je tylko przy dobrej sile sygnału naszej sieci oraz że odbierana sieć również nadawana jest w systemie EDGE lub UMTS. O tym, jaką sieć obsługuje nasz telefon w danym momencie, większość modeli informuje na wyświetlaczu.

Wybierając model z wyższej półki, często otrzymamy telefon obsługujący połączenie HSDPA, którego prędkość pobierania sięgać może nawet do 7,2 Mbps. Telefony reklamowane jako 4G posiadają dodatkowo możliwość odbioru sieci HSDPA+, z prędkością do 14,4 Mbps.

Prędkości te w wielu przypadkach przewyższają prędkości oferowane przez operatorów stacjonarnych, a sam Internet działa na takim urządzeniu bardzo płynnie. Można by nawet powiedzieć, że przy dobrej sile sygnału nie zauważa się tego, że działamy na Internecie mobilnym.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCiasto drożdżowe z jagodami i kruszonką – przepis
Następny artykułCiasto z porzeczkami na oleju – przepis

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here