Porzeczka jest kwaśna, więc – podobnie jak w przypadku wiśni – można zrobić sok bardzo owocowy, kwaśny albo wręcz przeciwnie – słodki, przetworzony. Również jego gęstość jest naszym wyborem, możemy zrobić gęsty syrop do herbaty lub praktycznie gotowy sok do picia. Sok z porzeczki możemy zrobić tylko z czarnej, tylko z czerwonej lub z mieszanych porzeczek.
Do zrobienia soku potrzebujemy przynajmniej 1 kg umytych czarnych porzeczek, wodę i cukier w proporcji 3:2 (lub więcej, jeśli mamy bardzo kwaśne owoce).
Porzeczki myjemy, odrywamy ogonki, listki i gałązki, a następnie w misce zalewamy wrzątkiem tak, aby przykryć owoce. Zalane owoce odstawiamy na kilka godzin (można np. na noc). Po upływie tego czasu odcedzamy powstały sok przez gazę, płótno, sitko, a owoce wyciskamy. Sok słodzimy i gotujemy na małym ogniu około pół godziny. Gorący sok przelewamy do butelek i pasteryzujemy.
Można zrobić sok w odwrotnej kolejności. To znaczy najpierw słodzimy owoce, z cukrem odstawiamy na kilka godzin, by puściły sok, a następnie dodajemy wodę i gotujemy. Wtedy dobrze jest kilka razy zagotować owoce, a dopiero za trzecim czy czwartym razem przetrzeć je przez materiał. Do soku porzeczkowego możemy dodać cytrynę, maliny, agrest.
Co niespodziewane, sok z porzeczki dobrze komponuje się z kawowym posmakiem. Oczywiście nie polecam dolewania go do kawy, ale do kawowych ciast, jeśli robimy gęsty syrop porzeczkowy, będzie idealny.
Czy znacie lepszy przepis na sok z czarnej porzeczki? Podajcie nam go w komentarzu.