Inne czynniki sprzyjające wrastaniu paznokci to:

– nieprawidłowa higiena
– zbyt krótkie obcinanie paznokci
– niewłaściwe obuwie (skóropodobne adidasy, skarpety ze sztucznego materiału)

Najczęściej problem ten dotyczy dużego palca u stopy. Brzeg paznokcia wcina się w fałd skórny do niego przylegający, płytka wówczas nieprawidłowo zawija się i wrasta. Jest to dość bolesne i niebezpieczne gdyż może powstać stan zapalny. Wtedy palec staje się nabrzmiały, występuje zaczerwienienie, utrudnione to chodzenie oraz noszenie butów. W szczególnie zaawansowanym stanie zapalnym może wyciekać ropa oraz powstać tzw. „dzikie mięso”, czyli utworzy się tkanka łączna dzieląca zdrową tkankę palca od wrastającego paznokcia. Jeśli dojdzie do tego niekiedy wymagań bywa interwencja chirurga.

Leczenie zachowawcze:

1.Pielęgnacja stóp:

– czyszczenie paznokci bez udziału ostrych narzędzi
– właściwe obcinanie paznokci beż dużego zaokrąglenia
– Nie wyrywamy skórek

2.Noszenie wygodnego obuwia (nie wąskie czubki)

Jeżeli już problem wrastania paznokci się pojawił istnieje możliwość włożenia tzw. ”rurek”, które służą ochronie paznokcia. Nie są niebezpieczne dla zdrowia i można je założyć nawet dzieciom.

Rurki korygujące – osłaniają skórę, która jest uciskana przez wrastającą część paznokcia. Są one zakładane na okres kilku miesięcy i skutecznie zapobiegają wrastaniu paznokcia. Zakłada się (przeciętą z jednej strony) rurkę przy użyciu aplikatora, a następnie utrwala masę do rekonstrukcji paznokcia. Jeżeli wrastanie paznokcia jest nadmierne, konieczny jest zabieg usunięcia 2 do 3 mm paznokcia od strony, gdzie wrasta. Taki zabieg jest stosowany przy znieczuleniu miejscowym, gdyż zakładane są szwy.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy warto kupować tanie produkty?
Następny artykułEko żywność – wady i zalety

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here