Włosy z tendencją do szybkiego przetłuszczania należy inaczej pielęgnować. Jednak pamiętać trzeba, aby nie stosować rozwiązań zbyt radykalnych. Przesuszona skóra głowy, czyli gruczoły łojowe, zaczną pracować z jeszcze większą intensywnością.

Jest kilka zasad, których należy przestrzegać:

1. Błędem jest niemycie włosów. Jeśli zachodzi taka konieczność – robimy to nawet codziennie, używając łagodnych szamponów z wyciągu z ziół (szałwi, pokrzywy, skrzypu). Należy używać letniej wody, gdyż gorąca przyspieszy tylko przetłuszczenie skóry głowy. Płukanie należy zakończyć tuszem z zimnej wody – sprzyja to skutecznie zamknięciu łusek włosowych.

2. W ciągu tygodnia, nawet 2 do 3 razy, warto wetrzeć w głowę specjalny tonik, nabyty w aptece, który zredukuje aktywność gruczołów łojowych. Taki tonik można przygotować także samemu. Używa się do tego tymianku (łyżeczka suszonych ziół na filiżankę wody). Przecedzonym przez sitko i ostudzonym naparem płuczemy włosy, jednocześnie go wmasowując. Można go stosować po każdym myciu głowy.

3. Nie należy obciążać włos tłustymi maseczkami i odżywkami.

4. W przypadku włosów z tendencją do przetłuszczania się dobrym pomysłem może być ich ufarbowanie, a nawet trwała. W ich przypadku– zabiegi chemiczne nie zaszkodzą.

5. Warto wzbogacić dietę o preparaty zawierające cynk, który hamuje wydzielanie łoju, można znaleźć go również w pestkach dyni i słonecznika.

6. Warto pomyśleć o zmianie fryzury – najlepsza będzie krótka z wycieniowanych pasm. Jeśli jednak wolisz mieć długie włosy nie należy włosów szczotkować, gdyż to tylko zwiększa pracę gruczołów łojowych. Lepiej w to miejsce, delikatnie rozczesywać pasma grzebykiem.. Na pewno trzeba zrezygnować, z tak częstego odruchu, ciągłego poprawiania fryzury palcami – tylko szybciej się ją przetłuści. Przy modelowaniu unikaj wosku lub żelu, a zastąp je lekką pianką.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta dla grupy krwi A
Następny artykułWypadanie włosów – zapobieganie domowymi sposobami

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here