Gdzie znajduje się kolagen, czyli miejsca panowania

Nasza skóra zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. W skórze właściwej znajduje się tkanka łączna, która z kolei zbudowana jest z elastyny i kolagenu. Nie jest to jedyne miejsce w naszym organizmie, gdzie można go spotkać. Ze względu na to, że występują różne rodzaje kolagenu znajduje się on także w ścięgnach, kościach, chrząstkach stawowych, śródbłonku i na powierzchni naczyń krwionośnych.

elastyczna skóraFot. sxc.hu

Co to właściwie jest kolagen?

Kolagen jest białkiem, które zbudowane jest z 19 aminokwasów. Niektóre spośród nich bardzo rzadko występują w innych białkach, należą do nich hydroksyprolina i hydroksylizyna. Kolagen posiada dość oryginalną strukturę przestrzenną, ponieważ aminokwasy go tworzące układają się w łańcuchy peptydowe, a te z kolei skręcają się na kształt spirali. Powoduje to, że kolagen jest zaliczany do białek włóknistych.

Dobroczynny związek

Dzięki hojności natury, która obdarzyła nas kolagenem, nasza skóra może cieszyć się wieloma właściwościami, które powodują, że wygląda zdrowo i pięknie. Kolagen stanowi podporę dla naszej skóry, niejako łączy ze sobą, skleja i spaja elementy tkanki łącznej. W praktyce powoduje to, że nasza skóra jest jędrna i ma prawidłowe napięcie. Kolagen gwarantuje nam także elastyczność i sprężystość skóry, gdyż sam jest podatny na rozciąganie. Dzięki jego zdolności do wiązania wody dba o to, by skóra była odpowiednio nawilżona.

Starzenie się skóry, gdy brakuje kolagenu

Tak to w życiu bywa, że wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Podobnie jest i z właściwościami naszej skóry. Organizm syntetyzuje, wytwarza kolagen, ale od około 25 roku życia proces ten ulega osłabieniu, a zatem kolagenu jest mniej w skórze. Starzenie się skóry polega także na tym, że w trzeciej dekadzie życia powoli zanikają przydatki – gruczoły łojowe i potowe. Nie wolno zapomnieć o tym, że czynniki środowiskowe takie jak długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, niewłaściwa dieta pozbawiona antyoksydantów i witamin, wolne rodniki tlenowe, przeróżne związki chemiczne dodatkowo uszkadzają kolagen. W efekcie skóra staje się sucha, źle nawilżona, traci swą jędrność i blask, a pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki.

Jak oceniacie swoją skórę pod względem obecności kolagenu? Dbacie o to, aby ubywało go jak najmniej? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBadania przesiewowe – co to, przykłady, jak się wykonuje?
Następny artykułPomadka do ust domowej roboty

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here