Pielęgnacja Kolagen - działanie, funkcje w organizmie

Kolagen – działanie, funkcje w organizmie

-

Gdzie znajduje się kolagen, czyli miejsca panowania

Nasza skóra zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. W skórze właściwej znajduje się tkanka łączna, która z kolei zbudowana jest z elastyny i kolagenu. Nie jest to jedyne miejsce w naszym organizmie, gdzie można go spotkać. Ze względu na to, że występują różne rodzaje kolagenu znajduje się on także w ścięgnach, kościach, chrząstkach stawowych, śródbłonku i na powierzchni naczyń krwionośnych.

elastyczna skóraFot. sxc.hu

Co to właściwie jest kolagen?

Kolagen jest białkiem, które zbudowane jest z 19 aminokwasów. Niektóre spośród nich bardzo rzadko występują w innych białkach, należą do nich hydroksyprolina i hydroksylizyna. Kolagen posiada dość oryginalną strukturę przestrzenną, ponieważ aminokwasy go tworzące układają się w łańcuchy peptydowe, a te z kolei skręcają się na kształt spirali. Powoduje to, że kolagen jest zaliczany do białek włóknistych.

Dobroczynny związek

Dzięki hojności natury, która obdarzyła nas kolagenem, nasza skóra może cieszyć się wieloma właściwościami, które powodują, że wygląda zdrowo i pięknie. Kolagen stanowi podporę dla naszej skóry, niejako łączy ze sobą, skleja i spaja elementy tkanki łącznej. W praktyce powoduje to, że nasza skóra jest jędrna i ma prawidłowe napięcie. Kolagen gwarantuje nam także elastyczność i sprężystość skóry, gdyż sam jest podatny na rozciąganie. Dzięki jego zdolności do wiązania wody dba o to, by skóra była odpowiednio nawilżona.

Starzenie się skóry, gdy brakuje kolagenu

Tak to w życiu bywa, że wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Podobnie jest i z właściwościami naszej skóry. Organizm syntetyzuje, wytwarza kolagen, ale od około 25 roku życia proces ten ulega osłabieniu, a zatem kolagenu jest mniej w skórze. Starzenie się skóry polega także na tym, że w trzeciej dekadzie życia powoli zanikają przydatki – gruczoły łojowe i potowe. Nie wolno zapomnieć o tym, że czynniki środowiskowe takie jak długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, niewłaściwa dieta pozbawiona antyoksydantów i witamin, wolne rodniki tlenowe, przeróżne związki chemiczne dodatkowo uszkadzają kolagen. W efekcie skóra staje się sucha, źle nawilżona, traci swą jędrność i blask, a pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki.

Jak oceniacie swoją skórę pod względem obecności kolagenu? Dbacie o to, aby ubywało go jak najmniej? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rocznica ślubu – życzenia

Jest 28 rocznic ślubu, od papierowej po dębową. Przez 15 pierwszych lat małżeństwa świętujemy co roku, później co 5 lat. Małżonkowie wiedza najlepiej co sobie życzyć, osoby z zewnątrz życzą powodzenia, cierpliwości i po prostu szczęścia.

Niepłodność – jak o niej rozmawiać?

Posiadanie potomka jest jednym z podstawowych marzeń i celów człowieka. Wszelkie systemy religijne i społeczne wskazywały na jego doniosłość. Osoba bezpłodna, nie mogąca dać życia, czuje się często niekompletna, pozbawiona czegoś bardzo ważnego. Temat niepłodności jest więc bardzo delikatny i należy o nim rozmawiać w sposób szczególny.

Zobacz też

Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Wybory prezydenckie mamy już za sobą, czekają nas jeszcze w najbliższym czasie wybory parlamentarne i samorządowe. Procedura dotycząca głosowania poza miejscem zamieszkania jest zazwyczaj bardzo podobna. Przyjrzymy się możliwości głosowania poza mieszkańcem zamieszkania, która została opisana w Ustawie z dnia 12 kwietnia 2001r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: