Oto kilka pomysłów:

PIEROGI WYTRAWNE

1. Ruskie: ugotowane i ostudzone ziemniaki i tłusty twaróg przepuść przez praskę/maszynkę do mięsa, dopraw solą, pieprzem i dodaj zezłoconą na oleju cebulkę.

2. Ze szpinakiem: na patelni rozgrzej olej, podsmaż na nim posiekaną cebulkę, po czym dodaj rozmrożony lub świeży szpinak. Duś do miękkości. Twaróg i doprawiony solą i czosnkiem szpinak przepuść przez maszynkę.

3. Z kiszoną kapustą i wołowiną: posiekaj dużą cebulę i ćwierć kilo kiszonej kapusty i podduś do miękkości na łyżce smalcu. Mięso mielone wraz z kapustą przepuść przez maszynkę.

4. Z kaszą gryczaną: Ugotuj torebkę kaszy gryczanej. Sporą cebulę posiekaj i zrumień na 2 łyżkach oleju. Kostkę twarogu rozdrobnij w maszynce do mięsa lub malakserze. Składniki wymieszaj i dopraw solą i pieprzem do smaku.

5. Z bobem: pół kilo młodego bobu ugotuj do miękkości w osolonej wodzie, w której pływa łodyga koperku, i obierz z twardych łupinek. Rozgnieć widelcem. Cebulę zeszklij na oleju. Wymieszaj bób, cebulę, dodaj łyżkę bułki tartej i 2-3 łyżki posiekanego koperku.

6. Z kaszanką: średnią cebulę posiekaj i zeszklij na patelni, wrzuć pokrojoną kaszankę bez skórek i chwilę podsmaż na wolnym ogniu – tak, by tylko zmiękła. Ostudź do temperatury ok. 30 stopni – zimna stanie się twardawa.

7. Z soczewicą: szklankę zielonej soczewicy ugotuj do miękkości, przepuść przez maszynkę i wymieszaj z posiekaną, zrumienioną cebulką. Dodaj sól, pieprz i majeranek.

8. Z jarmużem: jarmuż obgotuj w osolonej wodzie i posiekaj. Dodaj pokruszoną widelcem kostkę fety, rozgnieciony ząbek czosnku i zrumienioną, posiekaną cebulkę. Wszystko dokładnie wymieszaj lub przepuść przez maszynkę.

9. Z brukselką: brukselkę ugotuj w wodzie z dodatkiem ok. pół szklanki mleka i odrobiną cukru. 2-3 jajka na twardo przepuść przez maszynkę z ostudzoną brukselką. Dodaj surowe jajko, dwie łyżki tartej bułki, posiekany koperek, sól i pieprz.

10. Z cukinią i mozzarellą: pół młodej cukinii pokrój w ćwierćtalarki, na oleju zeszklij cebulę, dodaj cukinię i smaż na wolnym ogniu, aż zmięknie. Po przestudzeniu przepuść przez maszynkę razem z serem mozzarella. Dopraw do smaku solą, pieprzem, czosnkiem i oregano.

PIEROGI SŁODKIE

1. Z serkiem cytrynowym: tłusty twarożek sokładnie zmiel, przetrzyj przez sitko, zetrzyj na tarce lub rozdrobnij w malakserze. Dodaj skórkę otartą z jednej cytryny, 2-3 łyżski soku cytrynowego i 2 łyżki cukru pudru i dokładnie wymieszaj.

2. Z czarnymi jagodami: opłukane jagody wymieszaj z 2-3 łyżkami bułki tartej i 2-3 łyżkami cukru. Dzięki dodatkowi bułki ciasto nie będzie rozmiękać.

3. Z dowolnymi innymi owocami: te nie wymagają objaśnień. Praktycznie każdy słodki i miękki owoc można oblec w pierogowe ciasto i ugotować.

Które pierogi najbardziej lubicie, a które najmniej? Dlaczego? Podzielcie się opiniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOwoce, warzywa w lutym – jakie kupować?
Następny artykułJedwab na paznokcie – utwardzanie

Katarzyna Wyka - blogerka kulinarna, miłośniczka smacznego, szybkiego gotowania. Działa według zasady: jeśli czegoś nie da się przyrządzić w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto to wykonać. Jest również mamą, a zawodowo - naucza języka angielskiego.

 

Odwiedź blog naszego specjalisty:

- Truscaveczka pichci

Nasz specjalista o sobie:

Kiedy ktoś mówi przy mnie "Baby do garów!" kiwam energicznie głową, bo chociaż pochodzę z rodziny, gdzie to mężczyźni gotowali lepiej i więcej, to kuchnia jest moim królestwem. Nie do pomyślenia - ja, uchodząca niegdyś za mózgowca, który z przyziemnością nie ma nic wspólnego, uwielbiam gotować, obserwować, jak zmieniają się składniki użyte do wykonania potrawy, jak mieszają się smaki i zapachy.

Od kilkunastu lat moja kuchnia tętni życiem - i choć wyprowadzając się na swoje umiałam przyrządzić najwyżej spaghetti z proszku, teraz nie tylko nieźle gotuję, ale lubię też czytać książki kucharskie nie tylko szukając w nich przepisów, ale i inspiracji, pomysłów na połączenia składników, mniej lub bardziej typowe. Już ładnych parę lat prowadzę bloga z przepisami. Zaczął się od prośby koleżanki, żebym dała jej przepis na obiad - ale przepis dla zupełnego żółtodzioba. Pomyślałam, że to dobry pomysł - przepisy na potrawy proste, smaczne i niewymagające zbyt wiele czasu i niezwykłych kulinarnych talentów. Pewna moja przyjaciółka powiedziała "Jeśli jakiegoś dania nie da się przygotować w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto je robić."

Dlatego moje przepisy, w większości wymyślane samodzielnie, opierają się na niewielu składnikach i szybkim ich przyrządzeniu. Dzięki temu każdy, kto z tych receptur skorzysta, może poczuć się mistrzem patelni, czego sobie i czytelnikom życzę.

Fot.: Hanna Matejczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here