Poza potrawami z ryżu dominują również ryby, owoce morza, wołowina, drób, a nawet koniki polne. Natomiast kwintesencją kulinariów z Tajlandii jest sztuka łączenia i komponowania podstawowych dla Tajów smaków: kwaśnego, ostrego, słodkiego, gorzkiego i słonego. Poniżej kilka przepisów na sztandarowe dania tamtego regionu.

Do wykonania tajskiej sałatki z wołowiny oraz curry z krewetek

I
około 40 dag rostbefu lub rumsztyku,
1 świeży ogórek,
1 niezbyt duża czerwona cebula,
1 dymka,
3 gałązki świeżej kolendry,
1 łodyga świeżej trawy cytrynowej,
1 gałązka świeżej mięty,
kilka liści sałaty do dekoracji.

Natomiast do wykonania dipu potrzebne będą:
2 strączki chili,
1 łodyżka selera,
1 ząbek czosnku,
1 limonka.

II
1 łyżka oleju z orzeszków ziemnych,
1 szklanka drobno pokrojonej cebuli,
1 szklanka posiekanych dymek,
2 łyżki zielonej tajskiej pasty curry,
400 ml niesłodzonego mleka kokosowego,
1 szklanka bulionu drobiowego,
3 łyżki tajskiego sosu rybnego,
2 łyżeczki cukru,
1 szklanka pomidorów pokrojonych w kostkę,
1 kg surowych krewetek,
odrobina świeżej kolendry,
limonka.

I

Cebulkę, dymkę kolendrę, trawę cytrynową i miętę należy wymieszać z pokrojonym w kostkę ogórkiem. Mięso w kawałku należy podsmażyć ze wszystkich stron, aby pozostało soczyste i lekko krwiste w środku. Następnie pokroić go w paski i połączyć z pokrojonymi warzywami i przyprawami. Przygotowanie sosu należy rozpocząć od posiekania chilli i czosnku. Seler należy pokroić w cienkie plasterki i połączyć z chili, czosnkiem z dodatkiem 2 łyżek soku z limonki. Tak przygotowanym sosem polać mięso i podawać schłodzone w miseczkach na kawałkach liścia sałaty.

II

Przygotowując curry z krewetek posiekaną drobno cebulkę należy zeszklić na oleju. Następnie dodać do niej dymkę, pastę curry i smażyć całość niecałą minutę nieustannie mieszając. Kiedy zapach curry zacznie być mocno wyczuwalny, dolać mleko kokosowe, bulion, sos rybny i przyprawić odrobiną cukru dla lepszego smaku. Dodać pokrojone pomidory i gotować kilka minut. Następnie oczyścić krewetki, również dodać i smażyć, aż utracą przezroczystość. Całość udekorować listkami kolendry i podawać z cząstkami limonki.

Innym ciekawym przepisem jest ryż z trawą cytrynową Thai, który jest doskonałym dodatkiem do dań głównych. Do jego wykonania potrzebny będzie olej, 2 niewielkie cebulki, szczypta mielonej kurkumy, 1 szklanka ryżu długoziarnistego, 2 łodygi trawy cytrynowej, sól i duża dymka.

Ryż należy dokładnie wypłukać i osuszyć. W średniej wielkości garnku należy rozgrzać olej i zeszklić na nim siekaną cebulkę z dodatkiem kurkumy cały czas mieszając. Połączyć to z ryżem, dodać trochę wody, trawy cytrynowej, doprawić solą i zagotować. Następnie garnek przykryć, zmniejszyć ogień, co jakiś czas mieszając; czekać, aż ryż wchłonie wywar z trawy cytrynowej i stanie się miękki. Garnek należy zdjąć z ognia i odstawić przykryty. Po około 15 minutach z ryżu należy wyjąć trawę, a dodać do niego zeszkloną na patelni dymkę. Całość przyprawić do smaku solą.

Lubicie kuchnię tajską? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKuchnia węgierska – charakterystyka
Następny artykułŁazanki – przepis

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here