Węgierska kuchnia jest bardzo charakterystyczna, niezwykle pikantna, w dużej mierze za sprawą papryki, słodkiej i ostrej stosowanej we wszelkich postaciach: sproszkowanej, suszonej i świeżej. Dodaje się ją do potraw na każdym etapie ich gotowania i dzięki temu zyskują one piękną, czerwoną barwę, aromat i ostrość. Ponadto na Węgrzech króluje właśnie wspomniany już wcześniej gulasz, często podawany w kociołku zwanym bograczem, przyprawiany czerwoną papryką i pieprzem. Jednak wbrew pozorom oryginalny przepis na niego to tzw. zupa gulaszowa i jej późniejsze odmiany. Głównymi składnikami kuchni węgierskiej, obok mięsa, są papryka i pomidory, a sposób przyrządzania odgrywa bardzo dużą rolę. Pomimo powszechności tej metody, tradycyjnej węgierskiej zupy gulaszowej nigdy nie należy zagęszczać mąką, a jedynie koncentratem pomidorowym.

Na Węgrzech poza gulaszem spożywane są również inne potrawy, które nieodłącznie kojarzą się właśnie z tym krajem. Należy do nich panierowany kurczak, smażone nóżki i skrzydełka, kotlety schabowe, serwowane z ryżem i ziemniakami. Z całą pewnością można powiedzieć, że Węgrzy traktują panierowanie, zarówno mięs, jak i wszelakich warzyw jako stosunkowo popularną i powszechną metodę przyrządzania potraw.

Ważną rolę w kuchni węgierskiej odgrywają warzywa, które są nieodłącznym elementem wszystkich podawanych tam dań. Do najpopularniejszych zaliczyć należy paprykę, pomidory, cebulę, marchew i pietruszkę. Są one zwykle smażone lub duszone, a przygotowane na ich bazie posiłki, zwykle z dodatkiem mięs lub ryb, zagęszczane zwykle mąką lub śmietaną.

Innym charakterystycznym elementem kuchni węgierskiej jest królowa tamtejszych wędlin, czyli salami. Jest to produkt znany na całym świecie, obok papryki i gulaszu. Poza tym specjalnością Węgrów są również paprykarze z lekkich mięs, najczęściej cielęciny lub drobiu oraz ryb. Do najpopularniejszych potraw, które możemy zjeść nie tylko na Węgrzech, ale także w węgierskich restauracjach na całym świecie należą wątróbki gęsie zapiekane we własnym tłuszczu, gęsta zupa fasolowa z wędzoną golonką lub kiełbasą i kluseczkami, rybna zupa z dodatkiem papryki i filetami z karpia. Ponadto warto skosztować również nadziewanej ryżem z mięsem papryki podawanej z łagodnym pomidorowym sosem czy pieczonego sandacza, popularnego dania serwowanego głównie w restauracjach nad Balatonem.

Przepis na potrawę ze zdjęcia – blog kulinarny Kuchnia Ireny i Andrzeja:

Zupa zbójecka

Do ugotowania prawdziwie węgierskiej zupy będziemy potrzebowali:

30 dag wędzonego boczku,
20 dag kiełbasy,
1/2 kg prawdziwków (mogą być inne grzyby),
10 dag mąki,
200 ml śmietany,
2 cebule,
pęczek szczypiorku,
pieprz,
tymianek,
słodka czerwona papryka w proszku,
liść laurowy

Zabieramy się do „rzeźbienia”. Na początku kroimy boczek w bardzo drobną kosteczkę i podsmażamy go w garnku, w którym będziemy gotować. Kiedy z boczku wytopi się tłuszcz, wrzucamy drobno posiekaną cebulkę, oraz grzyby pokrojone w plasterki.

Teraz możemy wstępnie posolić naszą „bazę”. Trzeba jednak z tym uważać, ponieważ boczek jest zazwyczaj słony. Dorzucamy również inne przyprawy.

Po kilkunastu minutach smażenia na wlewamy wodę. Możemy wsypać ok. 2 łyżki przyprawy do zup. Całość gotujemy.

Kiedy się zagotuje, wsypujemy łyżkę mąki o dokładnie mieszamy.

Następnie kroimy kiełbasę w plasterki i dorzucamy do garnka. Zupę zabielamy śmietaną zmieszaną z odrobiną mąki.

Lubicie kuchnie węgierską? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzparagi – przepisy
Następny artykułKuchnia tajska – przepisy

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here