W leczeniu atopowego zapalenia skóry najważniejsze jest właściwe i na ile to możliwe szybkie zdiagnozowanie choroby, stopnia jej nasilenia i rozpoznanie czynnika wywołującego zapalenie. Jest to o tyle ważne, że leczenie atopowego zapalenia skóry, nazywanego potocznie AZS, opiera się przede wszystkim na unikaniu odpowiedzialnych za wystąpienie zmian skórnych czynników alergizujących. Polega to głównie na doborze odpowiedniej diety i zapewnieniu choremu odpowiedniego, hypoalergicznego środowiska, umożliwiającego unikanie jego drażniących elementów.

Kliniczne leczenie AZS polega w dużej mierze na stosowaniu neutralnych maści natłuszczających skórę, szczególnie po kąpieli, najlepiej co najmniej dwa razy dziennie. Powszechnie są również stosowane różnego rodzaju zawiesiny i pasty zawierające związki przeciwzapalne. Zmniejszają one świąd i przynoszą ulgę, gdy skóra puchnie i sprawia wrażenie napiętej. Należy unikać również przesuszania skóry i jej podrażnienia w wyniku otarć czy słonecznych poparzeń.

Jednak jeżeli maści, kremy i zawiesiny natłuszczające nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest skonsultowane z lekarzem i dobrane odpowiednio do stanu i zaawansowania choroby miejscowe leczenie kortykosteroidami. Należy jednak pamiętać, że powinny być one stosowane jedynie w ostateczności, gdy inne leki przeciwzapalne nie działają. Ponadto ze względu na to, że swędzenie, które towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry bywa szczególnie uporczywe głównie w nocy, konieczne jest stosowanie wtedy leków przeciwhistaminowych, które osłabiając reakcję obronną organizmu przynoszą wyraźną ulgę i pozwalają spokojnie przespać noc. Jest to o tyle ważne, że bezsenność, stres, i dużo silnych negatywnych emocji w dużym stopniu zaostrzają objawy chorobowe co znacząco przyczynia się do pogorszenia stanu skóry i samopoczucia samego chorego.

Osoby borykające się z AZS powinny unikać także zbyt wysokich temperatur, które powodują wzmożone pocenie się, ponieważ przegrzewanie i związane z tym późniejsze przesuszanie skóry, pogarsza jej stan. Nie bez znaczenia, jeżeli nie najważniejszy, jest również wybór przez chorych na AZS odpowiedniego zawodu, który nie będzie związany z narażaniem skóry na stałą styczność ze związkami drażniącymi lub uczulającymi. Przede wszystkim należy zwrócić na to uwagę przy wyborze takich zawodów jak fryzjer, pielęgniarka czy mechanik samochodowy.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzeciwskazania do ćwiczeń fitness
Następny artykułReakcja alergiczna – pierwsze objawy

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here