Jeżeli zauważycie u siebie któreś z powyższych objawów, powinnyście zrobić sobie testy alegriczne. Są one bezbolesne i polegają na wprowadzeniu niewielkiej dawki alergenu do organizmu poprzez nakłócie. Jeżeli już wcześniej w Waszym organizmie nastąpił kontakt z alergenem i doszło do rozpoczęcia procesu immunologicznego, jesteście uczulone na dany alergen. Nadwrażliwość przejawi się zaczerwienieniem skóry. Im wcześniej zaczniecie kurację pod okiem specjalisty, tym wcześniej uda Wam się zniwelować jej objawy. U odpowiednio leczonych dzieci, alergię można zlikwidować całkowicie. W przypadku osób starszych leczenie jest trudniejsze.

Etymologia wyrazu alergia ma pochodzenie greckie. Nazwa powstała z dwóch greckich słów: „allos”, co znaczy „inny” i „ergon”, co znaczy „praca”. Niestety skłonności do alergii są dziedziczne.

Alergia pokarmowa

Jeżeli zauważycie u siebie reakcję alergiczną po spożyciu konkretnego składnika pokarmowego, niekoniecznie musicie być uczulone. Objawy mogą wystąpić po spożyciu glutaminianu jednosodowego, dwutlenku siarki, siarczynów, barwników azowych i konserwantów benzoesanowych. Dlatego zanim pójdziecie do lekarza, uważnie przestudiujcie skład produktów przetworzonych chemicznie, które spożywacie. Odstawienie pokarmów szkodliwych dla zdrowia może być dobrym krokiem na drodze walki z objawami alergii. Jeżeli jednak reakcje alergiczne nie ustąpią albo są na tyle silne, że mogą zagrażać Waszemu życiu, niezwłocznie udajcie się do lekarza. Duszności tle pokarmowym nieraz wymagają natychmiastowego zastosowania specjalnych leków.

Alergia pyłkowa

Alergia pyłkowa może przejawiać się obrzękiem oczu, problemami z drogami oddechowymi. Jej objawy nasilają się na wiosnę. Wywołuje ją kontakt z nasionami drzew, traw, kwiatów czy chwastów. Aby zidentyfikować źródło tych objawów, najlepiej skontaktować się z lekarzem. Dzięki badaniom na alergię będziecie wiedzieć, jakich roślin unikać i w których miejscach zachować szczególną ostrożność.

Alergia skórna

Jest ona spowodowana kontaktem z substancją uczulającą, która nie ma pochodzenia naturalnego. Uczulać mogą kosmetyki czy środki znajdujące się w nawozach, z którymi mamy bezpośredni kontakt chociażby podczas obierania ziemniaków. Dlatego „leczenie” alergii skórnej najlepiej jest zacząć od porządków w szafce łazienkowej oraz kupowania ekologicznych produktów ze sprawdzonych źródeł.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAtopowe zapalenie skóry – leczenie
Następny artykułAtopowe zapalenie skóry – informacje

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here