Niewątpliwie dużą zaletą badania jest fakt, że jest ono bezpieczne dla pacjenta, można je często powtarzać, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Niesie ono ze sobą bardzo wiele informacji ważnych dla lekarzy, dlatego wielu kardiologów i internistów potrafi je wykonać. Najbardziej popularne jest badanie echokardiograficzne, które wykonuje się przez ścianę klatki piersiowej.

Do takiego badania pacjent nie musi specjalnie się przygotowywać. Podczas jego trwania chory leży na lewym boku, a jego lewa ręka jest zgięta i podłożona pod głowę. Natomiast lekarz wykonujący badanie przykłada sondę, która pokryta jest żelem – podobnie jak przy wykonywaniu badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Sondę przesuwa w różne miejsca na klatce piersiowej. W czasie trwania badania echokardiograficznego lekarz może poprosić pacjenta o delikatną zmianę ułożenia ciała.

Celem badania jest uzyskanie obrazu jam serca, a zatem obu komór – prawej i lewej oraz obu przedsionków serca. Zawsze ocenie podlega także przepływ krwi w sercu oraz w dużych naczyniach. Aby dobrze zobrazować poszczególne jamy serca, wykonujący stara się obejrzeć serce w tzw. projekcjach – przymostkowej, koniuszkowej, podmostkowej i nadmostkowej. Dzięki badaniu echokardiograficznemu możliwe jest ocenienie parametrów związanych z wielkością poszczególnych jam serca. Wyciąga się również wnioski dotyczące czynności, ewentualnych cech przerostu mięśnia sercowego. Można obejrzeć zastawki i ocenić ich wydolność. Stosując to badanie łatwo odpowiedzieć na pytanie, czy w worku osierdziowym znajduje się płyn. Ponadto przydatne jest ono do wykrywania skrzeplin, guzów w obrębie serca.

Warto dodać, że istnieje także echokardiografia przezprzełykowa. Jest to już typ badania, które wymaga wprowadzenia sondy do przełyku pacjenta. Wymaga ono wcześniejszego przygotowania badanego. Wykonuje się je, gdy lekarzom zależy na ocenie lewego przedsionka, a warunki anatomiczne sprawiają, że dużo lepiej się go uwidocznia stosując echokardiografię przezprzełykową.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, ECHO przydatne jest do diagnozowania i monitorowania stanu wielu pacjentów. Jest ono ważnym badaniem stosowanym u chorych z wadami serca. Wykonuje się je również chorym, którzy cierpią z powodu niewydolności serca, a także u pacjentów, którzy zgłaszają dolegliwości bólowe w klatce piersiowej. ECHO serca jest niezastąpione do potwierdzenia lub wykluczenia stanów patologicznych osierdzia. Badanie to może być przydatne w diagnostyce osób, które doświadczyły omdlenia.

Poddawani mu są także ci, którzy od lat leczą się z powodu nadciśnienia tętniczego. Zaleca się je również w sytuacjach niedokrwienia mózgu, zatorowości płucnej, gdy podejrzewa się obecność skrzepliny w sercu.

Czy znacie kogoś, kto został poddany temu badaniu? Jakie było wskazanie? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNa czym polega zarządzanie majątkiem dziecka?
Następny artykułNerwiak niedojrzały – objawy, rozpoznanie, leczenie

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here