Osoby, które głośno chrapią, mogą mieć problemy z koncentracją, skarżyć się na poczucie senności za dnia i często ziewać. Nieraz przyczyną chrapania jest zatkany nos albo alergia, lecz niekiedy źródła chrapania trzeba szukać gdzie indziej. Jedna z dolegliwości, której objawem jest chrapanie, przejawia się w krótkim, trwającym nawet 10 sekund bezdechu podczas snu (ang. obstructive sleep apnea, w skrócie OSA). Schorzenie może stanowić poważny problem i być przyczyną wylewów oraz zawałów serca. Notoryczne chrapanie powoduje problemy ze snem, wpływa na podniesienie ciśnienia krwi i zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. Zanim jednak udacie się do lekarza, warto zastosować się do kilku prostych porad.

Uwaga!

Jeżeli chrapanie nadal będzie uciążliwe, należy zwrócić się z tą dolegliwością do lekarza. Warto porozmawiać o problemie ze swoim partnerem. Z pewnością będzie on w stanie udzielić doktorowi wielu ważnych informacji, które pomogą specjaliście podjąć odpowiednie środki działania.

  • Krok pierwszy

    Osobom otyłym zaleca się dietę, prowadzącą do poprawienia wagi ciała. Jeżeli uda im się zmniejszyć fałdki tłuszczu na szyi, mogą znacznie poprawić jakość swojego snu. Odpowiednia waga pomoże to nie tylko w walce z chrapaniem, ale wpłynie również korzystnie na zdrowie i serce.

  • Krok drugi

    Palacze powinni definitywnie rzucić palenie. Usprawni to przepływ powietrza i zwiększy łatwość oddychania.

  • Krok trzeci

    Należy ograniczyć picie alkoholu i zażywanie środków uspokajających przed snem. Alkohol i leki sprawiają, że mięsień języka rozluźnienia się, co zwiększa podatność na chrapanie. Picie przed snem tłustego mleka i napojów sojowych również nie jest wskazane. Płyny te powodują odkładanie się śluzu w gardle, co też skutkuje chrapaniem.

  • Krok czwarty

    W niektórych przypadkach chrapanie jest spowodowane nieprawidłową pozycją ciała podczas snu. Jeżeli zauważycie, że chrapiecie, leżąc płasko na plecach, spróbujcie zmienić położenie ciała i zasypiać na brzuchu. Mięśnie szyi powinny być rozciągnięte, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej poduszki.

  • Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHydroterapia – informacje
Następny artykułCynamon – właściwości

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here