Oto lista zalet badania cytologicznego. Po pierwsze można je bardzo łatwo wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym. Dla każdej dziewczyny i kobiety niezwykle ważne jest to, iż pobranie materiału do badania nie jest bolesne. Natomiast największa zaleta cytologii to zaliczanie jej do grupy badań przesiewowych, czyli screeningowych. Służy ona do wykrywania wczesnych zmian na szyjce macicy, które mogą nie wywoływać żadnych dolegliwości i objawów. Niestety rak szyjki macicy jest stosunkowo częstym nowotworem występującym także u młodych kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii dajemy sobie szansę, na wczesne wykrycie procesu nowotworowego, a co za tym idzie na jego skuteczne i szybkie leczenie. Niewątpliwie zaletą badania jest także jego niski koszt.

Przed badaniem

Należy podkreślić, że każda kobieta powinna być raz do roku zbadana przez lekarza ginekologa. Na takie badanie ginekologiczne panie powinny zgłaszać się najlepiej 2-3 dni po ostatnim dniu krwawienia miesięcznego. Cytologii nie należy pobierać w czasie trwania miesiączki, zaleca się także, aby kobiety odstawiły kilka dni przed badaniem globulki dopochwowe. Pobranie materiału do badania cytologicznego powinno być pierwszą czynnością, jaką wykona lekarz ginekolog. Najpierw poprzez wprowadzenie wziernika uwidoczni on szyjkę macicy, następnie używając specjalnej szczoteczki pobierze komórki. Później powinien od razu przenieść materiał na szkiełko i utrwalić. Dopiero potem lekarz przystąpi do badania dwuręcznego, a jeśli zajdzie taka potrzeba wykona USG.

Co się ocenia i jak interpretować wyniki?

Na wynik badania czeka się około 2 tygodni. Materiał, który pobiera lekarz pochodzi z tzw. strefy przejściowej, czyli z miejsca, z którego najczęściej wywodzi się atypowy rozrost nabłonka. Na początku sprawdza się pod mikroskopem czy materiał nadaje się do oceny – czy został poprawnie pobrany i czy jest reprezentatywny. Następnie oglądane i oceniane są komórki, a sam wynik podaje się stosując popularną jeszcze w Polsce skalę PAP. Składa się ona z 5 stopni.

I – oznacza, że wynik mieści się w normie.

II – stwierdza, że występują komórki, które przemawiają za wystąpieniem stanu zapalnego, bądź zmian regeneracyjnych, ale nie ma wśród nich takich, które byłyby podejrzane o przekształcanie się w komórki nowotworowe. Zaleca się wówczas przeleczenie pacjentki i kontrolną cytologię za pół roku.

III i IV – oznacza, że występuje różnego stopnia dysplazja, komórki budzą niepokój, bo posiadają pewne cechy, które mogą świadczyć o tym, że przekształcą się w komórki nowotworowe. Zaleca się wówczas pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

V – informuje, że w pobranym materiale znajdują się komórki nowotworowe. Konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

Jak często wykonywać cytologię?

Każda kobieta, która rozpoczęła życie seksualne albo jak podaje się w literaturze ukończyła 18-20 rok życia powinna zgłosić się na pierwszą cytologię. Jeśli wynik będzie prawidłowy zaleca się wykonywanie tego badania raz na rok.

Ile macie lat? Zgłaszacie się regularnie na cytologię? Pamiętacie o profilaktyce raka szyjki macicy? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEKG wysiłkowe – jak wygląda, na czym polega?
Następny artykułBadanie drożności jajowodów – jak wygląda, na czym polega?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here