W leczeniu migreny, jeżeli o takowym można mówić, ze względu na trudności z określeniem co ją konkretnie powoduje oraz jak ją skutecznie leczyć, stosuje się szereg mniej lub bardziej znanych metod, leków i sposobów. I o ile wielu pacjentów coraz częściej korzysta z porady i konsultacji lekarza, bardzo dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju domowe i sprawdzone metody oraz specyfiki, które nie tylko koją ból, ale w większości pozostają niegroźne, a nawet obojętne dla całego organizmu i niemal nie wywołują żadnych efektów ubocznych, co w połączeniu z ustępującym w ich wyniku bólem głowy stanowi bardzo dobrą wiadomość.

W leczeniu migreny skuteczne okazują się również zioła, takie jak choćby stokrotka i rumianek, łagodzące jej objawy oraz zimne okłady na czole, skroniach i karku. W czasie pojawienia się migreny warto wypić napar z krwawnika lub melisy likwidujący nudności, wziąć kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego lub naprzemienny ciepły i zimny prysznic. Doskonałe rezultaty przynosi również kąpiel stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku rozmarynowego. Skuteczne okazują się także masaże skroni wykonywane nalewką z bursztynu.

Jednak najważniejsza w walce z migreną, poza domowymi i farmakologicznymi sposobami, jest zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych, unikanie stresów, stosowaniu technik relaksacyjnych, takich jak akupresura czy aromaterapia. Ważne jest również uregulowanie trybu życia poprzez dopilnowanie odpowiedniej liczby godzin snu, przebywanie na powietrzu czy uprawianie sportów. Należy również wprowadzić do swojego życia zdrową, zbilansowaną dietę, unikać czynników prowokujących napady migreny czy prowadzić kalendarz jej napadów.

Wiele osób cierpiących na migreny posuwa się także do – wydawać by się mogło – banalnych i mało skutecznych metod radzenia sobie z tym uporczywym bólem głowy, które jednak przynoszą im ulgę. Należy do nich m.in. uciskanie tętnicy skroniowej palcem lub zaciśniętą opaską, przykładanie lodu do skroni z jednoczesną bardzo ciepłą kąpielą nóg, gorące okłady na głowę, połknięcie tabletki aspiryny popitej gorącą kawą, prowokowanie torsji podczas napadu bólu z nudnościami czy wymiotami, położenie się w ciszy, ciemności i spokoju, przyłożenie plastikowego worka do ust i oddychanie powietrzem z niego czy akupunktura stosowana przez nakłuwanie odpowiednich punktów małżowiny usznej po bolącej stronie głowy.

Jednak żadne z domowych metod, nawet jeżeli są skuteczne, nie zastąpią wizyty u lekarza, który wywiadem lekarskim i odpowiednimi badaniami jednoznacznie stwierdzi, że bóle głowy nie mają innej przyczyny.

Znacie jakieś domowe sposoby na migrenę? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak schlebiać przełożonym?
Następny artykułGdzie zabrać dziewczynę na pierwszą randkę?

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

1 KOMENTARZ

  1. Zmiana nawyków żywieniowych i wysypianie się to podstawa! Czasem to wystarczy, czasem niestety potrzebna jest terapia farmakologiczna, albo inne metody leczenia, niekonwencjonalne ale skuteczne: akupunktura, joga i medytacja, albo zastosowanie rezonatora biofotonowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here