W wyniku zaburzenia krążenia limfy może dojść do powstawania chorób narządów wewnętrznych. Masaż ma na celu przywrócenie sprawności układu limfatycznego, przepchnięcie chłonki i udrożnienie węzłów chłonnych. Drenaż prowadzimy zawsze w kierunku ujść żylnych. Ważne jest także pozycja ułożenia pacjenta. Masowana głowa lub kończyny powinny leżeć wyżej niż tułów, aby usprawnić przepłynięcie chłonki.

Zabieg wykonywany jest łagodnie i bezboleśnie za pomocą technik: głaskania, rozcierania i ugniatania. Siła nacisku musi być stosownie rozłożona, przepychając limfę we właściwym kierunku. Masaż powinien być wykonywany z minimalnym naciskiem, łagodnie, dokładnie i płynnie, aby nie przyczynić się do wzrostu temperatury ciała. Drenaż wykonywany jest powoli, 5-10 ruchów na minutę. Wykonywany jest on bez środków poślizgowych i balsamów.

Drenaż limfatyczny prowadzony jest w dwóch fazach. Pierwsza – faza przesuwania – polega na przemieszczeniu się płynu w kierunku odpływu limfy. Na skórę oddziałujemy delikatnymi bodźcami. Druga – faza odprężenia – polega na utrzymaniu kontaktu ręką terapeuty ze skórą, co pozwala na bierne podnoszenie się tkanki tak, że naczynia mogą się ponownie wypełniać (działanie ssące).

Drenaż limfatyczny można także przeprowadzić za pomocą aparatury specjalnie do tego przystosowanej. Na kończyny górne lub dolne zakładane są rękawy, które są dwu, trzy, sześciu oraz dziesięciokomorowe. Komory rękawów są zawsze parzyste. Z nich wychodzą przewody, które podłączone są do aparatu. Następnie wtłaczane jest przez nie naprzemiennie powietrze, które trafia do mankietów, wywierając ucisk na ciało i wypuszcza to powietrze w odpowiednim czasie. Ciśnienie można ustawić samemu lub automatycznie.

Zabieg ma na celu zmniejszenie lub całkowite zniwelowanie obrzęków, wysięków, stanów zapalnych, pobudzenie krążenia krwi i limfy, odżywia, a także poprawia pracę organów i zapobiega niewydolności krążenia obwodowego. Skóra jest bardziej elastyczna, jędrna, poprawia się przemiana materii. Drenaż limfatyczny pomaga także przy likwidowaniu czynników odpowiadających za powstanie cellulitu, przyśpiesza przemianę materii, usuwa toksyny z organizmu, zostaje zwiększona odporność organizmu. Działa również odprężająco, uspokajająco.

Drenażu limfatycznego nie należy wykonywać u osób chorujących na nowotwory, choroby zakaźne, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył oraz u kobiet w ciąży.

Próbowaliście kiedyś drenażu limfatycznego? Odczuliście/ zobaczyliście jakieś efekty? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJazda motocyklem po koleinach
Następny artykułJak bezpiecznie jeździć motocyklem?

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here