Garb stanowi obciążenie. Mięśnie klatki piersiowej są przykurczone, oddech płytki. Natomiast mięśnie na plecach są rozciągnięte, a skóra delikatniejsza. Garb u dzieci powstaje w wyniku słabego napięcia mięśniowego lub też dużej giętkości oraz zdarzeń, gdzie dziecko w wyniku niemiłej sytuacji garbi się – chowa się.

Czynniki, które przyczyniają się do garbienia:
– stres,
– zbyt niskie lub wysokie siedzenie,
– zaburzenie postawy ciała.

Nieleczony garb może spowodować problemy w poruszaniu się (garb w odcinku górnym kręgosłupa może ograniczyć  ruchomość). Ma także wpływ na posturę takiej osoby. Należy zatem przeprowadzić odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne i ćwiczenia.

Należy także iść do lekarza, aby zalecił ćwiczenia korygujące. Powinny być to takie ćwiczenia, które wzmocnią grzbiet, brzuch i rozciągają mięśnie w klatce piersiowej.

Ćwiczenia:

* Pływanie na plecach, chociaż dwa razy w tygodniu.

* Można stosować woreczek wypełniony na przykład grochem lub książkę –  ułożyć ją na głowie.

* Stanąć w rozkroku, ręce na boki. Przy wdechu ręce idą do tyłu, natomiast przy wydechu ręce idą w przód. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy.

* Stoimy w lekkim rozkroku, ramiona dajemy do tyłu, dłonie splatamy. Barki odchylamy w tył, a dłonie oddalamy od pośladków. Pozycję utrzymujemy przez 5-10 sekund. W tym czasie wykonujemy głębokie wdechy. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy.

* Stajemy przodem do ściany, prawą rękę opieramy o ścianę na wysokości barku. Dłoń cały czas przylega do ściany, zaczynamy obracać się w lewą stronę. Taką pozycje utrzymujemy przez około 15 sekund. Wracamy i następnie przykładamy lewą dłoń i obracamy się w prawa stronę. Utrzymujemy pozycję przez 15 sekund i wracamy. Ćwiczenie wykonujemy naprzemiennie, raz lewa strona, raz prawa. Powtarzamy jw.

* Kładziemy się na brzuchu, ręce wyprostowane dajemy na boki, a czoło opieramy o podłogę (można pod nią podłożyć poduszeczkę lub ręcznik). Następnie unosimy ramiona w górę. W ten sposób łopatki są przybliżone do kręgosłupa. Wytrzymujemy w tej pozycji kilka sekund i wracamy. Ćwiczenie wykonujemy od 10 do 15 razy.

* Pozycja na brzuchu. Wyprostowane ręce dajemy do przodu i unosimy je wraz z klatką piersiową. Pozcję utrzymujemy przez kilka sekund i opuszczamy tułów. Ilość powtarzamy jw.

Oprócz ćwiczeń należy także samemu dokonywać korekty, jednak bardzo łatwo o tym zapomnieć. Dlatego można na przykład poprosić osobę, z którą mieszkamy bądź przyjaciół, aby przypominały Ci o prawidłowej postawie ciała. Można także ustawić przypomnienie w telefonie albo na kartce i ustawić w miejscu, gdzie cały czas jest na oku. Przechodząc obok witryn sklepowych bądź luster, należy zwracać uwagę na swoją postawę.

Można także zastosować tzw. pajączka – są to szelki z sygnalizatorem, który piszczy, kiedy osoba je nosząca garbi się. Należy też dobrać krzesło tak, aby nie było za wysokie ani za niskie. Z czasem prawidłowa postawa wyrobi się sama i nie trzeba będzie więcej stosować środków przypominających.

Pamiętacie o tym, żeby się nie garbić? Kiedy najczęściej się garbicie? Co robicie, żeby temu przeciwdziałać? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDopasowywanie kompetencji do stanowiska
Następny artykułJak uzyskać przewagę nad konkurencją?

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here