Chcąc ściśle zdefiniować gastroskopię, należy powiedzieć, że jest to badanie endoskopowe, które ma na celu ocenę błony śluzowej żołądka. Trzeba zauważyć, że w języku potocznym czasem używa się słowa gastroskopia mając na myśli ocenę błony śluzowej odcinka przewodu pokarmowego obejmującego przełyk, żołądek i dwunastnicę.

Przygotowanie do badania i jego przebieg

Przygotowanie się do gastroskopii polega na nie przyjmowaniu na około sześciu godzin przed badaniem żadnych pokarmów, natomiast cztery godziny przed gastroskopią należy także powstrzymać się od picia napojów. Jeśli poddający się badaniu ma protezy zębowe powinien je wyjąć.

Po wejściu go gabinetu endoskopowego, poleca się pacjentowi, aby ułożył się na lewym boku. Za pomocą roztworu lidokainy w sprayu miejscowo znieczula się tylną ścianę gardła. Następnie zakłada się plastikowy ‘ochraniacz na dziąsła’, pacjent ma wysunąć język. W tym czasie lekarz wsuwa endoskop do ust i prosi pacjenta, aby go połknął. W ten sposób pod kontrolą obrazu na monitorze lekarz przemieszcza endoskop przez przełyk do żołądka. Następnie wykonujący badanie ogląda błonę śluzową żołądka zwracając szczególną uwagę na występowanie takich zmian jak nadżerki, wrzody, blizny. Ma również za zadanie obserwowanie czy w żołądku nie znajdują się guzy, zmiany podejrzane o nowotworzenie. W zależności od celu, w którym wykonywana jest gastroskopia w trakcie jej trwania można pobrać wycinki na badanie w kierunku obecności bakterii Helicobacter pyroli, stosując specjalne preparaty ostrzyknąć nimi krwawiące miejsca czy też usunąć polipy. Jeśli badanie nie jest związane z podejmowaniem czynności terapeutycznych trwa krótko ok. 5-8 minut. Powikłania po gastroskopii występują niezwykle rzadko.

Kto powinien mieć wykonaną gastroskopię?

Gastroskopię wykonuje się z powodu trzech grup wskazań. Pierwsza zawiera wskazania diagnostyczne, zatem oczekujemy, że wykonanie badania i jego wynik pozwoli postawić trafną diagnozę, wyjaśnić przyczyny dolegliwości lub ewentualnie wykluczyć je. Badanie to wykonywane jest u osób, które mają trudności w połykaniu, które skarżą się na dolegliwości dyspeptyczne trwające ponad 3 miesiące, przede wszystkim, gdy wraz z nimi występuje anemia, spadek masy ciała czy wymioty lub objawy dyspeptyczne w związku z przyjmowaniem przez nich przewlekle niesteriodowych leków przeciwzapalnych, a także u tych osób, które wymiotują krwią bądź oddają smoliste stolce, które świadczyć mogą o krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Kwalifikowani do badania są także pacjenci z bólami w klatce piersiowej o niewyjaśnionym pochodzeniu oraz chorzy na refluks, u których objawy są znacznie nasilone. Druga grupa wskazań obejmuje przesłanki lecznicze. Można w ten sposób np. leczyć krwawienia z przewodu pokarmowego i usuwać polipy. Dzięki gastroskopii łatwo jest obserwować i kontrolować skuteczność leczenia wrzodów żołądka czy choroby refleksowej.

Macie mieć robioną gastroskopię? Z jakiego powodu? Wytłumaczono Wam, jak przebiegać będzie badanie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wygląda badanie dna oka?
Następny artykułChłoniak – objawy

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here