Na szczęście dla nas informacji o dobroczynnym działaniu witaminy C – również tych dotyczących podawania kwasy askorbinowego w wysokich i bardzo wysokich dawkach – jest zdecydowanie więcej. Oczywiście najbardziej wartościowy jest kwas askorbinowy pochodzenia naturalnego. By jednak zaspokoić dobowe zapotrzebowanie na tę witaminę, należałoby zjadać codziennie spore ilości produktów bogatych w ten związek. Nie zawsze jest to możliwe. Stosuje się zatem suplementację witaminą syntetyczną.

Suplementację wysokich dawek witaminy C powinien zalecić lekarz – szczególnie konsultacji wymaga kobieta ciężarna. Samodzielnie po związek ten sięgamy zazwyczaj podczas chorób przeziębieniowych. Jeśli decydujemy się na przyjmowanie kwasu askorbinowego w dawkach wyższych niż wynika to z informacji na opakowaniu leku i długotrwale, należy przedyskutować tę kwestię z lekarzem szczególnie jeśli równolegle przyjmuje się inne leki (w tym przeciwzakrzepowe) lub cierpi na kamicę nerkową, talasemię, anemię.

Witaminę C można stosować w celach profilaktycznych i leczniczych. Spore rozbieżności w ocenie, ile trzeba przyjmować witaminy C, pojawiają się nawet w temacie związanym z profilaktycznym jej dawkowaniem. Jedni twierdzą, że człowiekowi podobno wystarcza codzienna dostawa niecałych 100 mg kwasu askorbinowego; inni uważają, że ilość ta może być nawet kilkunastokrotnie wyższa. A są i tacy, którzy twierdzą, że dopiero dawki kilkugramowe są skuteczne. Syntetycznej witaminy zapobiegawczo zaleca się dorosłym przyjmowanie ok. 100 mg dziennie; w celach leczniczych dawka ta może być dwu- a nawet dziesięciokrotnie wyższa. Dla dzieci dawka powinna być odpowiednio niższa.

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C występuje u:
– palaczy
– kobiet karmiących
– osób borykających się z infekcjami i osłabieniem układu odpornościowego
– chorych z zaburzeniami wchłaniania oraz po zabiegach i terapiach osłabiających organizm
– osób niedożywionych.

Wysokie dawni uderzeniowe syntetycznego kwasu askorbinowego stosowane są w walce z infekcjami wirusowymi oraz bakteryjnymi. Bardzo wysokie – kiedy przeciwnikiem jest szczególne osłabienie organizmu, ciężka choroba lub nowotwór.

Często zażywacie witaminę? Na co ją stosujecie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułW jakich produktach jest witamina C?
Następny artykułZajady – przyczyny

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here