Dla wielu osób, którym przyszło borykać się z przypadłością jaką jest jąkanie, stanowi ono prawdziwy życiowy problem. Sprawia, że wraz z coraz aktywniejszym i pełniejszym uczestnictwem w życiu społecznym, stopniowo pojawia się spowodowana jąkaniem nieśmiałość, zawstydzenie, niechęć do ludzi, lub w najbardziej zaawansowanych stadiach choroby, także odizolowanie od ludzi. Stąd tak ważne jest właściwe leczenie.

Jąkanie dotyka współcześnie niemal 5% społeczeństwa i w zdecydowanej większości jąkają się chłopcy. Choroba ta zaczyna się bardzo niewinnie w wieku około 3-5 lat, a w 85% przypadków zaczyna się przed ukończeniem 8-ego roku życia. Jest to zaburzenie bardzo złożone i jego podłoże nadal pozostaje zagadką dla logopedów. Pewne jest, że jest to zaburzenie mowy polegające na przerywaniu mowy, powtarzaniu wyrazów, zniekształcaniu sylab i całych słów. Dochodzi do tego w efekcie nieprawidłowej koordynacji ruchowej mięśni oddechowych, fonacyjnych i artykulacyjnych. Istnieje również teoria, że zaburzenia te związane są z uszkodzeniem pewnych ośrodków mowy w mózgu lub też powstają w konsekwencji zmian powstałych w ośrodkowym układzie nerwowym lub zaburzeń nerwowych. Ponadto przyczyny jąkania doszukuje się również w zaburzeniach metabolicznych, nieprawidłowościach funkcjonowania mózgu, jego uszkodzeniach, ogólnej niesprawności motorycznej i mięśniowej, a także w urazach psychicznych, problemach rodzinnych, czy nawet strachu.

Leczenie jąkania jest procesem niezwykle złożonym i skomplikowanym. Tak jak i sama choroba. Jego przebieg wynosi, w zależności od metody, od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Natomiast jego cechą charakterystyczną jest zmienność i różnorodność ze względu na wiek pacjenta. Eliminacja jąkania u dzieci i nastolatków przebiega zupełnie inaczej niż u osób starszych. Najskuteczniejsza i najczęściej stosowana terapia w leczeniu jąkania polega na nauce mówienia od początku. Poddający się jej pacjent początkowo przestaje mówić na kilka do kilkunastu dni, a następnie zaczyna mówić bardzo, bardzo wolno w stosunku do mowy wcześniejszej. Dodatkowo jąkająca się osoba uczy się panowania nad własnym oddechem i likwidowania napięcia mięśni oddechowych pracujących w czasie mówienia.

Terapia dla jąkających się składa się z bardzo wielu elementów, m.in. ćwiczeń logopedycznych takich jak ćwiczenia oddechu, artykulacyjne i fonacyjne, psychoterapii czy relaksacji. Powszechnie wykorzystywane są również urządzenia wspomagające, farmakoterapia i ziołolecznictwo. Jednak największy nacisk w terapii mającej na celu zniwelowanie jąkania kładzie się na naukę opanowania napięcia mięśniowego i lęku przed samym mówieniem. Bez względu na metodę i sposób prowadzenia ćwiczeń, wszystko to ma na celu wyuczenie w pacjencie nawyku wolnego mówienia, redukcję napięcia w trakcie rozmowy, a co za tym idzie zwiększenie komfortu wyrażania własnych myśli w towarzystwie innych. Ponadto ćwiczenia logopedyczne stosowane w celu leczenia jąkania mają na celu przede wszystkim poprawienie sprawności aparatu mowy, a w tym żuchwy, warg, języka czy podniebienia miękkiego. Dodatkowo w leczeniu wykorzystuje się również ćwiczenia oddechowe mające na celu rozruszanie przepony i pogłębienie oddechu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zapobiegać grzybicy?
Następny artykułJak walczyć z zazdrością?

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here