Bóle głowy mogą być na przykład spowodowane zbyt długim przebywaniu na słońcu bądź też w dusznym miejscu, przemęczeniem i nieprzespaną nocą czy też napięciem mięśni w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa (głowa, kark). Mogą trwać krótko, długo lub przewlekle. Ból jest odczuwalny jednostajnie, pulsacyjnie lub na całej czaszce.

Masażem opracowujemy mięśnie karku i barków. Osoba masowana może przyjąć pozycję leżącą na brzuchu, masażysta stoi obok, bądź też pacjent siedzi na krześle, a masażysta stoi za plecami.

Masażysta nawilża dłonie oliwką i przykłada obie do ciała, wykonuje głaskanie po obu stronach kręgosłupa, na wysokości dwunastego kręgu piersiowego ( na linii końca łopatki), w kierunku potylicy. Następnie od potylicy w dół i w bok wzdłuż barku, kończąc na mięśniu naramiennym. Cały czas masuje nie odrywając dłoni od ciała. Ponawia ten ruch około 7 razy.

Następnie przechodzi do rozcierania opuszkami palców obu rąk (wskazującymi, środkowymi, obrączkowymi oraz palcami małymi) po obu stronach kręgosłupa, wzdłuż kręgosłupa w kierunku potylicy, od potylicy w dół i w bok wzdłuż barku, kończąc na mięśniu naramiennym. Powtarza ruch 7 razy. Potem masażysta wykonuje ruch ugniatania, chwytając tkankę masowaną między kukiem a palcem wskazującym i wykonując ruch wyciskania. Ruch prowadzi jak poprzednio i wykonuje go tyle samo razy. Na zakończenie przygłaskuje, kładąc obie ręce po obu stronach kręgosłupa na wysokości dwunastego kręgu kręgosłupa i posuwa się w kierunku kości potylicznej. Wracając, masażysta kieruje się w stronę barków, do mięśnia naramiennego.

Rozcieranie i ugniatanie można przeplatać głaskaniem. Należy także pamiętać, że każdą z tych technik należy powtórzyć tyle samo razy.

Następnie pacjent przyjmuje pozycję leżącą na plecach bądź siedzącą. Masażysta przystępuje do masowania czoła, oczodołów oraz mięśnia marszczącego brwi. Wykonuje je symetrycznie po obu stronach, obiema rękami.

Zaczynamy więc od przegłaskania oczodołów. Trzecimi palcami obu rąk jednocześnie wykonujemy ruch od nasady nosa do góry, na łuki brwiowe. Następnie od zewnętrznych kącików oczu przechodzimy pod oczami do wewnętrznych kącików oczu i do nasady nosa. Dalej masujemy mięsień marszczący brwi naprzemiennie palcami wskazującymi od nasady nosa ku górze – między brwiami. Na koniec przechodzimy do masowania czoła. Obiema dłońmi równocześnie, zaczynając od środkowej części czoła, bokiem, za uszy do lewej skroni lewą dłonią i do prawej skroni – prawą dłonią. Po przygłaskaniu przechodzimy do rozcierania i ugniatania oczodołów, mięśnia marszczącego brwi i czoła w takim samym kierunku, jak było to podane wyżej. Na zakończenie jeszcze raz przygłaskujemy. Po takim masażu osoba masowana powinna poleżeć kilka minut.

Jeżeli po masażu lub w trakcie jego wykonywania ustąpi ból, oznacza to, że można wykonywać go za każdym razem. Natomiast gdy ból głowy nie ustąpi, bądź się nasili, nie należy go przeprowadzać lub trzeba obrać inny sposób masażu.

Uwaga!

Przeciwwskazania do masażu to: nowotworowy mózgowe, zmiany zapalne, obrzęk mózgu, guzy mózgu, zapalenie opon, tętniaki, wysokie ciśnienie śródczaszkowe, zanik mózgu.

Próbowaliście kiedyś masować bolącą głowę czy bardziej ufacie tabletkom? Masaż cokolwiek pomógł? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZagrożenia na drodze podczas jazdy na motocyklu
Następny artykułSystem CBS, ABS w motocyklu

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here