W zabiegu indyjskim wykonywany jest masaż twarzy, głowy i karku. Głowa ma większy wpływ na naszą tożsamość, inspirację; stanowi centrum naszej świadomości, naszej inteligencji. Na szczycie głowy znajduje się tak zwana czakra, która wywiera wpływ na naszą świadomość. Masaż przywraca równowagę w czakrach, a tym samy odblokowuje przepływ energii. Działa oczyszczająco i uzdrawiająco na nasze ciało.

Masaż wywiera kojący wpływ na organizm, relaksuje, przywraca wewnętrzną równowagę, wpływa na stres, depresję, poprawia koncentrację, obniża przeciążenie mięśni szyi, ramion i oczu. Rozluźnia skórę głowy, jest lepsze ukrwienie, następuje odżywienie i utlenienie tkanek oraz mózgu. Wspomaga w leczeniu chorób skóry głowy: łupież, wypadanie włosów, łysienie. Zwiększa przepływ limfy, oczyszcza organizm z toksyn i poprawia ruchomość stawów. Pomaga także w dolegliwościach: ból szczęki, oczu i uszu, a także szum w uszach; niweluje migreny, zapalenie zatok.

Masaż wykonujemy za pomocą technik głaskania, rozcierania i ugniatania.

Masaż rozpoczynamy od ramion, następnie szyja, głowa i twarz.

Zabieg jest wykonywany na krześle lub w pozycji leżącej na stole do masażu, w trakcie masażu można puścić klientowi spokojną muzykę, która dodatkowo wspomoże rozluźnienie.

MASAŻ RAMION

Jeżeli zabieg wykonywany jest na krześle – masażysta stoi za pacjentem, jeżeli na łóżku – osoba masowana leży na brzuchu, natomiast masażysta może siedzieć lub stać zwrócony przodem do pacjenta.

W trakcie zabiegu możemy obiema dłońmi równocześnie masować po jednej i drugiej stronie lub na przemiennie jedną, a potem drugą stronę. Ruchy powtarzamy po kilka razy.

Zaczynamy od przegłaskania mięśni czworobocznych – od szyi kierując się w stronę barków, następnie zawracając w stronę szyi. Następnie rozcieranie palcami: wskazującym, środkowym i serdecznym wykonujemy okrężne ruchy, małe kółka w takim samum kierunku jak powyżej. Przy ugniataniu przedramiona kładziemy po obu stronach przy szyi i uciskając idziemy w kierunku barków. Każdą technikę powtarzamy po kilka razy w takich samych ilościach.

MASAŻ SZYI

Stajemy bokiem do osoby, którą masujemy i wykonujemy techniki głaskania, rozcierania oraz ugniatania. Jedną dłoń kładziemy na szyi na wysokości barków, drugą na czole pacjenta. Dłonią, która znajduje się na karku uciskamy szyję po obu stronach i przesuwamy się w stronę linii włosów. Następnie powrót i wykonujemy ruch ręką jak poprzednio. Każdą technikę wykonujemy po kilka razy.

MASAŻ GŁOWY

Pozycja masażysty jest taka sama jak przy masażu ramion. Przed przystąpieniem do masażu osoba, która będzie masowana powinna rozpuścić włosy, jeżeli były spięte. Masaż wykonujemy delikatnie z wyczuciem. Dłonie kładziemy na głowie i głaskamy od nasady włosów kierując się ku górze. Czynność powtarzamy kilka razy. Następnie wykonujemy okrężne ruchy, powoli przesuwamy się od linii włosów ku górze. Następnie odrywamy palce i samymi dłońmi wykonujemy ucisk od dołu ku górze głowy. Techniki powtarzamy po kilka razy. Kończąc zabieg, opuszkami palców masujemy energicznie skórę całej głowy przez niecałą minutę.

MASAŻ TWARZY – CZOŁA

Przy masażu twarzy pacjent powinien przyjąć pozycję siedzącą. Kładziemy palce wzdłuż czoła i wykonujemy ruchy głaskania od czoła w kierunku tyłu głowy. Czynność powtarzamy. Podobnie wykonujemy rozcieranie i ugniatanie. Następnie dłonie kładziemy na czole tak, by dotykały brwi. Przytrzymujemy kilka sekund i obniżamy w kierunku linii włosów, do skroni. Teraz przechodzimy do masowania skroni. Masujemy małymi, kulistymi ruchami palców: środkowym i wskazującym. Ręce ponownie kładziemy na czole i powtarzamy po kilka razy.

Masaż kończymy kładąc dłonie na czole i kierujemy się w dłuż głowy do karku. Masaż powinien być wykonywany delikatnie. Czas zabiegu – około jednej minuty.

Masaż głowy wywołuje efekt błogostanu, całe napięcie znika. Osoby po takim masażu czują się wypoczęte, chętne do działania, do podjęcia nowych wyzwań.

Słyszeliście o takim masażu? A może mieliście okazję go przetestować? Dajcie znać, czy przyniósł pożądane efekty.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasaż hydrofilny – co to jest, na czym polega?
Następny artykułMasaż holistyczny – na czym polega, opis

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here