Nadciśnienie to jedna z przypadłości układu krwionośnego. Jego przyczyną może być tryb życia, jaki prowadzimy, powodujący bóle głowy czy bezsenność. Aby obniżyć ciśnienie, należy wprowadzić dietę, brać leki, ćwiczyć, a także stosować masaże.

Nadciśnienie – nieprawidłowe ciśnienie krwi jest jedną z chorób układu krwionośnego. Wyróżniamy nadciśnienie wtórne i pierwotne. Wtórne występuje przy niedokrwieniu obu bądź jednej nerki, w przewlekłych chorobach nerek. W pierwotnym przeważnie nie można ustalić przyczyny. Jest nieuleczalne i można jedynie kontrolować je lekami i zmianą trybu życia.

Choroba ta jest przeważnie bezobjawowa i można ją rozpoznać w czasie badania. Wykonuje się także pomiary ciśnienia tętniczego o różnych porach. Nadciśnienie powodują: wiek, stres, nadwaga, używki, nadmierne spożywanie sodu, a także niektóre leki antykoncepcyjne oraz leki zawierające sterydy. Czynniki te wywołują: bóle głowy, zawroty, bezsenność, krwawienie z nosa. Następują także powikłania takie jak: udar mózgu, choroba wieńcowa, a także uszkodzenie nerek oraz niewydolność krążenia.

Masaż jest zabiegiem manualnym, który poprzez różne techniki wpływa na samopoczucie osoby masowanej, zmniejsza lub całkiem niweluje dolegliwości, a także wpływa na jej organizm. Pomimo tego, że w masażu wysokie ciśnienie jest z jednym z przeciwwskazań, można wykonać zabieg relaksacyjny. Ruchy prowadzone są z wyczuciem, lekko. Przed przystąpieniem do masażu należy skonsultować się także z lekarzem i upewnić się, że zabieg nie zagraża zdrowiu.

Masaż wykonywany jest dłońmi, ręce masażysta nawilża środkiem poślizgowym, na przykład olejkiem, aby zmniejszyła tarcie. Osoba masowana przyjmuje pozycję leżącą lub siedzącą. Zabieg jest wykonywany technikami: głaskania, rozcierania, lekkiego ugniatania oraz wibracyjną. Ruch należy prowadzić wzdłuż mięśni, od dołu do góry, w kierunku dosercowym. Ruchy powinny być miarowe, delikatne oraz powolne. Można wykonać masaż całościowy bądź też miejscowy na wybranym obszarze. Czas trwania 20-30 minut (można dłużej).

Prowadzony regularnie masaż poprawia układ krążenia. Zabieg obniża ciśnienie, zwalnia pracę serca. Delikatne i powolne masowanie działa uspokajająco, a tym samym – ma pozytywny wpływ na układ nerwowy. Rozluźnia też napięte mięśnie.

Mieliście kiedyś robiony masaż na nadciśnienie? Jak się po nim czuliście? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDarsonwalizacja – co to jest, efekty, przeciwwskazania
Następny artykułMasaż odchudzający – na czym polega, czy działa?

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here