Profilaktyka Masaż okostnowy - jak go wykonać? Wskazania, przeciwwskazania

Masaż okostnowy – jak go wykonać? Wskazania, przeciwwskazania

-

Według badań, bodziec na okostnowej powoduje reakcje odruchowe w tkankach i w narządach przez ten sam segment rdzenia kręgowego. Skurcze w tkankach rozluźniają się, a zwiotczałe mięśnie – napinają. Masaż okostnowy polega na punktowym uciskaniu odpowiednich powierzchni kostnych. Dzięki wrażliwości okostnowej na ucisk, badania diagnostyczne umożliwiają lokalizację chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa.

W masażu okostnowym osoba masowana przyjmuje pozycje leżącą bądź siedzącą. Masażysta wykonuje ucisk opuszką kciuka, a także palcem wskazującym. Masując dany punkt na ciele, należy odsunąć mięśnie, aby uzyskać jak najbliższy kontakt z tkanką kostną. Wykonywany jest ruch posuwisty, bądź też rozcieranie na powierzchni mniej więcej 5 mm. Przy zmniejszeniu natężenia nacisku, nie należy odrywać palca od skóry. Należy pamiętać, że ruch ma charakter ucisku.

Ruch masowania trwa 10 s, natomiast przerwa (nie odrywając palca od tkani masowania ) – 20 s. Zabieg na tym samym punkcie jest powtarzany przez około 2-4 minut. Częstość masażu okostnowego zależny jest od stanu emocjonalnego pacjenta oraz od stanu jego zdrowia. W stanach ostrych zalecane jest 1-3 zabiegów w tygodniu. Należy także zapoznać się z przeciwwskazaniami do masażu. Kończąc masowanie każdego punktu, należy wykonać głębokie głaskanie opuszkami palców z dopasowanymi z fazami oddechu, natomiast na wydechu wykonywany jest ucisk.

Masaż okostnowy polega na miejscowym pobudzaniu, przekrwieniu, a także odnowie komórek w tkankach kostnych oraz oddziałuje na narządy poprzez wpływ masowanej powierzchni tanki kostnej.

Wskazania:
– notoryczny katar,
– migrena,
– przewlekłe schorzenia kręgosłupa, bóle krzyża,
– zmiany zwyrodnieniowe stawów,
– stany po zwichnięciu i złamaniach.

Próbowaliście kiedyś masażu okostnowego? Odczuliście jakieś skutki? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

Monika Paluch

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Żółty makijaż oczu – krok po kroku

Kolor żółty świetnie podkreśla naszą naturalną opaleniznę, dlatego warto wcielić go do naszych kosmetyczek latem. Ale nie jest to jedyna zaleta tego koloru. Oprócz tego, że będziemy w nim ładnie wyglądać, to dodatkowo poczujemy się radośnie. Żółty to kolor szczęścia, dodaje nam pozytywnej energii. Bardziej odpowiedni jest do stosowania w makijażu dziennym, ponieważ w wieczorowym może być zbyt mało wyrazisty.

Łagodzenie objawów alergii

Alergia jest bardzo często występującym problemem. Dotyczy ona zarówno dzieci, jak i dorosłych. Alergią nazywamy niekorzystną reakcję organizmu na czynnik środowiskowy, która zachodzi przy udziale układu odpornościowego. Objawiać się może w różny sposób. Może wystąpić: katar, kaszel, wysypka, pieczenie, łzawienie oczu, opuchlizna. Do czynników środowiskowych, które najczęściej wywołują alergię należą pyłki drzew, krzewów, sierść zwierząt- psa, kota, konia, krowy, ale także pokarm, np. mleko krowie oraz substancje dodawane do żywności i leki.

Zobacz też

Odstraszanie gołębi z balkonu

Są uciążliwe dla wielu osób poruszających się po otwartej przestrzeni miejskiej. Szczególnie narzekają na nie zarówno właściciele sklepów lub kawiarni (muszą czyścić szyby i parasole z zabrudzeń), jak i służby porządkowe, zobowiązane do sprzątania chodników oraz pomników.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: