Według badań, bodziec na okostnowej powoduje reakcje odruchowe w tkankach i w narządach przez ten sam segment rdzenia kręgowego. Skurcze w tkankach rozluźniają się, a zwiotczałe mięśnie – napinają. Masaż okostnowy polega na punktowym uciskaniu odpowiednich powierzchni kostnych. Dzięki wrażliwości okostnowej na ucisk, badania diagnostyczne umożliwiają lokalizację chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa.

W masażu okostnowym osoba masowana przyjmuje pozycje leżącą bądź siedzącą. Masażysta wykonuje ucisk opuszką kciuka, a także palcem wskazującym. Masując dany punkt na ciele, należy odsunąć mięśnie, aby uzyskać jak najbliższy kontakt z tkanką kostną. Wykonywany jest ruch posuwisty, bądź też rozcieranie na powierzchni mniej więcej 5 mm. Przy zmniejszeniu natężenia nacisku, nie należy odrywać palca od skóry. Należy pamiętać, że ruch ma charakter ucisku.

Ruch masowania trwa 10 s, natomiast przerwa (nie odrywając palca od tkani masowania ) – 20 s. Zabieg na tym samym punkcie jest powtarzany przez około 2-4 minut. Częstość masażu okostnowego zależny jest od stanu emocjonalnego pacjenta oraz od stanu jego zdrowia. W stanach ostrych zalecane jest 1-3 zabiegów w tygodniu. Należy także zapoznać się z przeciwwskazaniami do masażu. Kończąc masowanie każdego punktu, należy wykonać głębokie głaskanie opuszkami palców z dopasowanymi z fazami oddechu, natomiast na wydechu wykonywany jest ucisk.

Masaż okostnowy polega na miejscowym pobudzaniu, przekrwieniu, a także odnowie komórek w tkankach kostnych oraz oddziałuje na narządy poprzez wpływ masowanej powierzchni tanki kostnej.

Wskazania:
– notoryczny katar,
– migrena,
– przewlekłe schorzenia kręgosłupa, bóle krzyża,
– zmiany zwyrodnieniowe stawów,
– stany po zwichnięciu i złamaniach.

Próbowaliście kiedyś masażu okostnowego? Odczuliście jakieś skutki? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTelefon za 1 zł – strategia marketingowa czy realna oferta?
Następny artykułJak nie wpaść w marketingową pułapkę operatora?

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here