Klimakterium czyli moment przejścia kobiety w okres starzenia się nie jest wcale łatwy, zarówno ze względów psychicznych, ponieważ kobiety bardzo ciężko znoszą fakt, że utraciły już młodość, jak i z powodu dolegliwości fizycznych ze strony organizmu, w którym zachodzi w tym okresie bardzo dużo zmian. Najważniejsze jest jednak uświadomienie sobie, że klimakterium jest po prostu kolejnym etapem w naszym życiu, podobnie jak dojrzewanie kojarzące się wyłącznie z pryszczami i trudnym do wytrzymania okresem buntu. To okres, który ma swoje dobre i złe strony, da się z nim żyć, trzeba go jedynie zrozumieć, próbować niwelować jego skutki i uświadomić sobie, że to wcale nie jest już koniec, a jedynie kolejny etap życia, równie piękny co poprzednie.

Do najczęstszych dolegliwości, z którymi borykają się kobiety przechodzące klimakterium zaliczyć można bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, smutku, bolesność stawów, kości, osteoporozę, uderzenia gorąca, osłabienie pamięci, zaburzenie rytmu snu czy pojawiający się u niektórych pań spadek zainteresowania seksem. Choć brzmi to wszystko dość strasznie, a już na pewno mało przyjemnie, z klimakterium można z powodzeniem sobie poradzić, a przynajmniej zminimalizować jego skutki do minimum, aby w dalszym ciągu móc swobodnie żyć, funkcjonować i nie rezygnować z tego, co do tej pory sprawiało przyjemność. Wystarczy jedynie trzymać się pewnych wskazówek i zasad.

Najważniejsze w tym okresie jest przebywanie pod stałą kontrolą lekarską, który na bieżąco będzie sprawdzał czy występujące dolegliwości, które mogą być kojarzone z klimakterium, nie są objawami lub zwiastunami pewnych chorób. Ponadto lekarz zawsze lepiej niż ktokolwiek inny doradzi jak postępować w przypadku różnych problemów i dolegliwości ze strony organizmu pojawiających się w tym czasie.

Poza tym bardzo ważne jest zdrowe odżywianie i dostarczanie organizmowi wszelkich potrzebnych mu witamin, minerałów i składników odżywczych. Dieta kobiety przechodzącej klimakterium powinna być zróżnicowana, bogata przede wszystkim w owoce, warzywa oraz produkty zbożowe. Ponadto aby minimalizować konsekwencje tego stanu, jak np. osteoporoza, ważne jest przyjmowanie wapna pomagającego wzmocnić strukturę kości oraz witaminy D ułatwiającej jego wchłanianie.

Doskonałym sposobem na dotykające w czasie klimakterium dolegliwości jest aktywność fizyczna pozwalająca na zachowanie kondycji, wzmocnienie organizmu, jego dotlenienie i poprawienie wydolności płuc.

Bardzo często jednak sama dieta i ruch nie wystarczają. Dlatego też kobiety, które wyjątkowo trudno przechodzą ten moment korzystają z tzw. hormonalnej terapii zastępczej pozwalającej na utrzymywanie hormonów na właściwym poziomie, przez co objawy i dolegliwości związane z tym stanem maleją. W aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty ziołowe, które można kupić bez recepty, jednak zalecana jest w tym celu wizyta u lekarza, który sam oceni jak silny lek jest potrzebny i w jaki sposób go zażywać.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zwiększyć objętość włosów?
Następny artykułGrzybica stóp – jak leczyć?

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here