Staw jest ruchomym połączeniem kości. Kości przywierają do siebie powierzchniami stawowymi, które pokryte są chrząstką włóknistą lub szklistą, natomiast po zewnętrznej stronie – torebką stawową. Torebka ta posiada dwie warstwy: zewnętrzną włóknistą oraz wewnętrzną maziową, która tworzy maź stawową.

W wyniku obrzęku, urazu, krwiaka oraz przeciążenia, przykurczu i stanu zapalnego może dojść do zaburzenia funkcjonowania oraz ograniczenia ruchomości w stawie. Mobilizacja, masaż czy ćwiczenia umożliwiają powrót do pierwotnego stanu lub przywracając sprawność ruchową.

Mobilizacja stawów jest częścią zabiegu manualnego. Dzięki niemu dochodzi do prawidłowego ustawienia w układzie kostno-stawowym. Zabieg polega na rozciągnięciu między innymi torebki stawowej, a także manipulowaniu stawami – uruchomieniu stawu, któremu towarzyszy chrupnięcie. Zabieg również wpływa na układ nerwowy. Neuromobilizacja pozwala na przywrócenie ich do prawidłowego funkcjonowania.

Wyróżniamy dwa rodzaje mobilizacji:

– mobilizacja bierna:
* ślizgowa – polega na przeprowadzeniu ruchów trakcyjnych lub ślizgowych w okolicy stawów. Z użyciem  odpowiedniej siły wykonuje się przesuwanie względem siebie powierzchni stawowych. Ruch wykonuje się w stronę zablokowanego rejonu.
* trakcyjna – jest to oddzielenie od siebie kości tworzących staw. Polega na użyciu siły przez terapeutę. Natomiast pacjent przyjmuje postawę bierną.

– mobilizacja czynna: w tym wypadku osoba poddana zabiegowi ingeruje w zabieg poprzez napięcie mięśni swojego ciała.

Przed przystąpieniem do zabiegu terapeuta określa stan pacjenta stosując odpowiednie badania. Dzięki nim można dobrać odpowiednie leczenie. Leczeniu podlegają mięśnie, stawy oraz nerwy. Pacjent leży na stole do masażu lub na ziemi na kocu bądź macie. Czas zabiegu to około 30 minut.

Wskazania:
– ograniczenie ruchu w stawie,
– przeciążenie stawów,
– deformacja stóp, m.in. płaskostopie.

Dzięki mobilizacji stawów dochodzi do przywrócenia prawidłowego ustawienia w układzie kostno-stawowym, na przykład stopy. Prowadzi ona również do odblokowania stawu łokciowego, kolanowego i biodrowego. Usunięcie blokady powoduje przywrócenie prawidłowego krążenia krwi oraz usunięcie toksyn z organizmu. Zostaje przywrócona energia życiowa, przez co czujemy się odprężeni i rozluźnieni.

Robiono Wam kiedyś masaż mobilizacyjny? Poskutkował?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasaż – body work – na czym polega?
Następny artykułMasaż wstępny – na czym polega?

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here