Profilaktyka Ochrona przed słońcem

Ochrona przed słońcem

-

Uszkodzenia DNA komórkowego

Długotrwałe oddziaływanie promieni UV może doprowadzić do trwałego uszkodzenia DNA. Z czasem zmutowane komórki mogą przekształcić się w komórki rakowe.

Wolne rodniki

Pod wpływem promieniowania UV na skórę zaczynają oddziaływać wolne rodniki – cząsteczki tlenu, które prowadzą do uszkodzenia żywej tkanki. Efekty ich działania dostrzegacie w postaci szorstkiej, wiotczejącej i zrogowaciałej skóry.

Odbarwienie skóry

Promienie słoneczne wywołują zmianę barwy skóry – pigment rozkłada się nierównomiernie. Na twarzy, dekolcie i plecach mogą pojawić się brązowe plamki.

Ochrona przeciwsłoneczna

Aby zabezpieczyć skórę przed szkodliwym wpływem promieni UVA i UVB, zakupcie preparaty, chroniące skórę przed promieniowaniem słonecznym.

Do pielęgnacji ciała
Podczas wypadu na plażę znakomicie sprawdza się wodoodporna emulsja do ciała. Można zakupić ją w formie płynnej, łatwo rozprowadzającej się emulsji bądź też w sprayu. Aplikacja emulsji w sprayu jest szybsza, aczkolwiek spray zapewnia słabszą ochronę przed słońcem. Na rynku dostępne są preparaty rzędu 10-30 SPF. Na bardziej pochmurne dni wystarczy suchy spray – oliwka ochronna 10 SPF, która lepi się mniej od tradycyjnej oliwki w płynie. Generalnie najlepiej jest stosować emulsje powyżej 30 SPF. Pamiętajcie, że skóra jest szczególnie wysuszona po opalaniu. Aby dodatkowo ją zabezpieczyć, pod koniec kąpieli słonecznej nałóżcie na ciało regenerującą emulsję po opalaniu.

Do pielęgnacji twarzy
Na twarzy, zwłaszcza nosie, znajduje się delikatna skóra, szczególnie podatna na opalanie. Najrozsądniej będzie, jeżeli zaopatrzycie się w kremy do twarzy z większym filtrem niż te na resztę skóry. Do skóry naczynkowej możecie zastosować wodoodporny krem ochronny SPF 30, do skóry trądzikowej – SPF 25, w pozostałych przypadkach – SPF 50+. Pamiętajcie: im bardziej tłusty krem wybierzecie, tym skuteczniejszą ochronę zapewnicie swojej skórze. Po opalaniu nałóżcie na twarz normalizujące serum.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Arnika Mazur

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wyleczyć grzybicę?

Grzybica jest zaraźliwą i przewlekłą chorobą skóry, występująca najczęściej na skórze gładkiej, dłoniach, stopach, paznokciach oraz na owłosionej skórze głowy. I o ile w przeszłości jej wyleczenie nie było zbyt łatwe, a rezultaty nie utrzymywały się zbyt długo, to współcześnie postęp medycyny pozwala na jej całkowite wyleczenie, oczywiście przy rygorystycznym stosowaniu się do wskazówek lekarza i prawidłowym stosowaniu leków przez niego przepisanych.

Efektywność szkolenia na poziomie organizacji – jak sprawdzić?

Koncepcja oceny szkoleń Donalda L. Kirpatricka udostępnia teoretyczną wiedzę do projektu oceny efektywności szkolenia. Pozwala wnioskować o jakości samego szkolenia, czyli tego, na ile proponowany program odpowiadał uczestnikom i jak odnoszą się do jego realizacji. Pozwala też na pomiar efektywności szkolenia, czyli skutków, jakie przyniósł udział w nim. Przyjmuje, że odbycie szkolenia powoduje pewną reakcję i wywołuje określony stosunek do niego. Efektem może być pozytywna bądź negatywna ocena. Wynikiem szkolenia jest też wzrost poziomu wiedzy, co powinno skutkować zmianą w zachowaniu.

Zobacz też

Damski strój do jazdy konnej – jak powinien wyglądać?

Dobierając strój do jazdy konnej należy przede wszystkim kierować się tym, aby był on wygodny. Nie powinien krępować ruchów, ani być za szeroki. Odpowiedni strój zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy konnej.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: