Kiedy nasuwa się podejrzenie, że poziom protaktyny w organizmie człowieka może być nieprawidłowy?

Jak zawsze zwraca się uwagę na niepokojące objawy, które pojawiły się u danego pacjenta. W tym przypadku różnią się one w zależności od płci. Należy zbadać stężenie protaktyny, gdy kobieta zgłasza się do lekarza z powodu zaburzeń miesiączkowania bądź braku miesiączki. Oczywiście, należy wziąć wówczas pod uwagę też inne czynniki takie jak ciąża oraz problemy ginekologiczne. Charakterystyczne jest również wystąpienie u kobiet mlekotoku. Niewielkie zaburzenia związane z poziomem protaktyny mogą dawać bardziej dyskretne objawy. Kobieta może zgłaszać trudności związane z zajściem w ciążę albo też podaje, że od jakiegoś czasu jej libido uległo zmniejszeniu.

U mężczyzn podejrzenie zaburzeń związanych z prolaktyną nasuwają objawy takie jak obniżenie libido i impotencja. Panowie podają, że zaobserwowali zmniejszenie u siebie masy mięśniowej. Pytani o to, jak często się golą, przyznają, że zdecydowanie rzadziej niż zwykle, np. tylko raz na tydzień. Również mogą podawać, że zauważyli u siebie cechy ginekomastii. Te wszystkie wymienione powyżej symptomy są bardzo typowe dla zaburzenia zwanego hiperprolaktynemią, czyli zwiększeniem stężenia protaktyny we krwi.

Jakie mogą być przyczyny podwyższonego stężenia protaktyny we krwi?

Z fizjologicznego punktu widzenia jest to stan zupełnie prawidłowy, gdy ma miejsce u kobiet ciężarnych. Inne przyczyny świadczą jednak o jakichś patologiach. Diagnostykę warto rozpocząć od oznaczenia stężenia hormonu TSH. Często okazuje się, że hiperprolaktynemia może być efektem niedoczynności tarczycy. Kolejnym, dość częstym powodem takiego stanu jest występowanie guza przysadki – guza prolaktynowego. Składa się on z komórek, które wydzielają prolaktynę.

Początkowym etapem diagnostycznym jest wykonanie testu z metoklopramidem. Do oceny wielkości guza służy wykonanie rezonansu magnetycznego głowy. W leczeniu zastosowanie mają leki dopaminoergiczne. Jeśli uzyska się dobre efekty leczenia, a więc guz zmniejszy swoje wymiary, a prolaktyna wróci do normy, to kontynuuje się terapię. Rzadko, gdy leczenie farmakologiczne nie wykazuje korzystnych skutków, proponuje się pacjentowi operację.

Warto także pamiętać, że również przyjmowanie niektórych leków, choroby podwzgórza, niewydolność wątroby lub nerek prowadzić mogą do stanów podwyższenia stężenia protaktyny we krwi.

Czy znacie inne problemy zdrowotne powodowane przez zaburzenia prolaktyny? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAlbinizm – przyczyny
Następny artykułPadaczka – objawy, leczenie

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here