Piersi należy badać średnio raz na miesiąc. Częstsze badanie może sprawić, że nie zauważysz zmian, które rozwijają się powoli. Rzadsze badanie może spowodować, że nie zaobserwujesz w porę rozwoju choroby.

Pamiętaj, że obszar piersi rozciąga się aż do pachy, obejmuje górną część klatki piersiowej i kończy się dopiero na obojczykach. Wykonując badanie piersi, powinnaś sprawdzić wszystkie miejsca w tym rejonie. Piersi poszczególnych kobiet bardzo różnią się od siebie, a ponadto są odmienne w zależności od okresu naszego życia. Jeżeli twoje piersi są grube albo nierównie, nie musi oznaczać to powodów do zmartwień. Mogą mieć po prostu taką specyfikę. Badając regularnie swoje piersi, poznasz ich cechy dystynktywne i będziesz w stanie rozpoznać zachodzące w nich zmiany.

Na początek obejrzyj dokładnie swoje piersi. Stań wyprostowana, naprzeciwko lustra. Nie patrz na piersi z góry, ani z dołu. Obserwuj ich odbicie w lustrze. Postaraj się zwrócić uwagę na to, czy nie zmienił się ich kształt albo wielkość. Odwróć się w lewo, potem w prawo. Połóż ręce pod głową i sprawdź wygląd piersi. Jeżeli masz duży biust, obejrzyj również piersi od spodu. Oprzyj ręce na biodrach i obracaj się wolno raz w jedną, raz w drugą stronę. Obserwuj bacznie kształt, wielkość i kolor piersi. Zwróć uwagę, czy nie pojawiły się na nich dołeczki albo zgrubienia. Zacznij pochylać się do przodu. Zwróć uwagę na kolor skóry i kierunek sutków.

Następnie przejdź do badania. Pamiętaj, że wykonuje się je opuszkami trzech środkowych palców. Palce muszą być złączone i płasko dotykać ciała. Zawsze wykonujemy badanie ręką przeciwną do badanej piersi. Jeżeli wykonujesz badanie w pozycji leżącej, połóż się na plecach i podłóż rękę pod głowę. Jeżeli wybierzesz pozycję siedzącą – oprzyj rękę od strony badanej piersi z tyłu głowy. Pamiętaj, że badanie należy wykonać powoli i dokładnie. Powinnaś sprawdzić każdy fragment swojego ciała. Możesz wykonywać ruchy okrężne, zataczając coraz mniejsze kręgi, poruszać się z góry na dół lub przemieszczać palce „po parasolce”, od zewnętrznej strony piersi w kierunku sutka.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak radzić sobie z nawracającym bólem głowy?
Następny artykułHydroterapia – informacje

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here