Sen wpływa korzystnie na pamięć i elastyczne myślenie, zaś jego brak negatywnie odbija się na funkcjonowaniu mózgu. Część mózgu, która odpowiedzialna jest za mowę, pamięć, planowanie i poczucie czasu po siedemnastu godzinach braku snu praktycznie przestaje pracować. W efekcie organizm zaczyna zachowywać się tak, jakbyśmy byli pod wpływem alkoholu. Naukowcy udowodnili, że we krwi pojawia się ekwiwalent alkoholu, zawartego w dwóch kieliszkach wina (0.05%).

Podczas snu wyrównuje się ciśnienie i oddech. W czasie, kiedy smacznie śpimy, wydziela się również bardzo ważny hormon, który ma wpływ na wzrost i odnowę tkanek – hormon wzrostu. Podczas snu do tkanki skórnej dostaje się więcej tlenu.

jak działa sen sxc.hu

Dlatego po przebudzeniu nasza skóra ma zdrowy wygląd i często jest delikatnie zaróżowiona. Pamiętajcie o tym, zaopatrując się w nowe kosmetyki. Aby krem działał skutecznie, musicie zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę odpoczynku. Sen jest również niezbędny dla zdrowia naszych oczu. Podczas snu witamina A zostaje przerobiona na retinol, który jest odpowiedzialny za prawidłowy wzrok.

Brak snu może mieć groźne konsekwencje dla zdrowia. Przez niedobór snu maleje odporność organizmu i zwiększa się podatność na infekcje. Pogarsza się krążenie krwi, co w konsekwencji może prowadzić do zawału. Jeżeli nie śpimy regularnie, podczas spania mogą zacząć występować bezdechy, zaś rytm snu zostanie zaburzony. W dalszej konsekwencji u 35 % osób, które cierpią na niedobór snu, stwierdzono zaburzenia psychiczne, w tym depresje, psychozy i stany lękowe. Niewystarczająca ilość snu prowadzi również do otyłości, ponieważ w trakcie snu wyzwalane są hormony i substancje chemiczne, odpowiedzialne za kontrolę apetytu.

czy sen ważnysxc.hu

Wyspane osoby mają dobre samopoczucie, trzeźwy umysł, nie narzekają na problemy z koncentracją i trudniej wyprowadzić je z równowagi. Łatwiej jest im wykonywać prace umysłowe. Jeżeli mamy zapewnioną odpowiednią dawkę snu, relaks za dnia nie będzie dużym problemem.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRodzaje herbaty
Następny artykułNetworking – co to jest?

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here