Pracując z dźwiękiem i grafika pamiętajmy, że ciekawsze są krótsze, a nie zbyt długie fragmenty muzyczne. Jeśli planujemy umieścić ścieżkę dźwiękową – możemy ja również zapętlić. Oczywiście jest możliwość importowania plików MP3. Flash akceptuje również: MPEG, Wav, AIFF,Quick Time – po odpowiedniej edycji.

Proces tworzenia pliku dźwiękowego:

1. Wybieramy File – Import.

2. Z rozwijanego menu Files of Type – wybieramy opcje All Sounds.

3. Wybieramy plik – importujemy – Program zaimportuje element do biblioteki pod tą samą nazwą. Gdy mamy otwarta bibliotekę – wystarczy kliknąć na niego, by wyświetlić jego przebieg.

4. Jeśli chodzi o dźwięk w prezentacji – najprostszą metodą jest umieszczenie dźwięku na oddzielnej warstwie na osi czasu. W ujęciu, w którym chcemy mieć dźwięk w polu – Loops – powtórzeń dźwięku – jeśli ma być odtwarzany długo – wpisujemy dużą liczbę – np. 9999. Dopracowujemy szczegóły i zapisujemy dokument. Od tego momentu dźwięk jest na listwie czasowej. Sprawdzamy działanie – klawiszem Enter, by dokładniej przetestować całość, wybieramy polecenie Control – Test Scene lub też Control – Test Movie.

5. Każdy obraz możemy też zsynchronizować z muzyka; Flash oferuje kilka typowych synchronizacji:

– typ synchronizacji możemy wybrać z listy – Sync – w panelu Sound. Typ synchronizacji wpływa na sposób odtwarzania (inny typ wybierzemy jako element interakcji, a inny jako ścieżkę dźwiękową do animacji:
event – domyślny typ Flasha – odtwarzanie niezależnie od listwy czasowej – dźwięk non stop
start – zachowuje się tak jak event – jednak różnicą jest to, że w opcji ‘event’ program przerywa odtwarzanie ostatniego elementu
stop – przerywanie odtwarzanego dźwięku
stream – dźwięk ściśle związany z osia czasu, dbamy przede wszystkim o ciągłość ścieżki. Gdy nasza animacja czy projekt jest bardzo duży – Flash pomija ujęcia, by zachować ciągłość obrazu z dźwiękiem.

Uwaga!

Aby mieć pełna kontrolę nad dźwiękiem należy najpierw zrozumieć poszczególne typy synchronizacji, Flash wiele nam ułatwia w tej dziedzinie. Program posiada wiele dodatkowych narzędzi do edycji dźwięku, jednak jest to temat na kolejny artykuł.

Czy bez problemu dodaliście dźwięk w swojej animacji? A może coś sprawiło Wam problem? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHerbata turecka – przepis
Następny artykułPrzyprawy do wołowiny

Anna Klesse – grafik, fotograf, dziennikarz. Zajmuje się głównie mediami cyfrowymi. Skończyła reklamę wizualną we Wrocławiu oraz Design Mediów w Hagenbergu. Specjalizuje się głównie w pakiecie Adobe, Corel, programach 3D, a także fotografii portret/fashion. Obecnie koordynator wizualny w jednej z londyńskich firm.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Robię to, co kocham – uwieczniam – najlepiej jak potrafię – świat, który nas otacza oraz tworzę nowy świat za pomocą grafiki, sama nadając mu realności. Bardzo cenię fotografię czarno-białą i analogową, jednocześnie nie przeszkadza mi to zajmować się technologiami cyfrowymi. Mówi się, że nasza dusza jest analogowa, a ciało pnie się w stronę techniki. Lubię dbać o duszę. Magią jest postrzeganie ludzi i świata w swój własny sposób i ukazywanie tych spostrzeżeń we wszelakich obrazach.

Zajmuję się zarówno grafiką tworzoną od podstaw, fotomontażami, jak i całością reklamy produktu – począwszy od wizytówek, poprzez broszury kończąc na stronach internetowych i całych kampaniach wizualnych. Wykonuję sesje fotograficzne na zlecenia indywidualne, jak i korporacyjne (mam na koncie 3 wystawy – dwie zbiorowe, jedną własną - 100% kobiecości).

A ponieważ wizualizacja jest teraz wszędzie – bez obrazu nie ma przekazu – zapraszam wszystkich zainteresowanych pomocą lub współpracą do kontaktu. Każda propozycja jest do rozpatrzenia, a problem do rozwiązania!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here