Jeśli jednak, nie zrobiliśmy tego wcześniej, teraz musimy zmagać się z niedoświetleniem w programie graficznym. Pół biedy, jeśli zdjęcia zarejestrowaliśmy w formacie RAW. W tym przypadku wystarczy tylko przesunąć suwak ekspozycji w programie do wywoływania plików RAW w prawą stroną i podbić ekspozycję do odpowiedniego poziomu. Gorzej, jeśli zdjęcia rejestrowaliśmy w formacie jpeg. Jest to, bowiem, format stratny i każda manipulacja graficzna, będzie wiązała się z pewną stratą informacji. Jeśli zdjęcia nie wymagają większej korekty jasności, nie będzie problemu, natomiast przy solidnym rozjaśnieniu, na zdjęciu pojawią się szumy.

Jak rozjaśnić zdjęcie jpeg? Jest na to kilka sposobów.

Możemy skorzystać z niezwykle pomocnej funkcji Photoshopa, jaką są poziomy.

ustawianie poziomów PhotoshopUstawienie poziomów w Photoshopie

  • Krok pierwszy

    Wywołujemy tę funkcję klikając na „obraz”, następnie „dopasuj” i na „poziomy” lub na czarno-białe kółeczko na palecie warstw w prawym dolnym rogu ekranu a następnie wybieramy „poziomy”.

  • Krok drugi

    Po otwarciu okna poziomów, możemy spojrzeć na histogram i ocenić jasność zdjęcia, a w przypadku niedoświetlenia przesunąć prawy kwadracik tuż pod histogramem w lewo.

  • Krok trzeci

    Rozjaśnić zdjęcie możemy też korzystając z „krzywych”.

  • Krok czwarty

    Okno „krzywych” wywołujemy tą samą drogą, co „poziomy”, tylko zamiast na „poziomy” klikamy na „krzywe”.

  • Krok piąty

    Aby rozjaśnić nasze zdjęcie, przeciągamy przekątną linię w górę, klikając najpierw na nią i wybierając punkt, z którego będziemy rozjaśniać zdjęcie (na samym dole znajdują się najciemniejsze obszary zdjęcia, na górze najjaśniejsze), następnie przeciągamy w górę trzymając wciśnięty przycisk myszki

  • Krok szósty

    Na krzywej można wybrać kilka punktów. To moje ulubione narzędzie do korekcji jasności naświetlenia.

  • Krok siódmy

    Przy okazji korzystając z kilku punktów krzywej możemy zwiększyć lub zmniejszyć kontrast zdjęcia. Można także skorzystać z suwaka jasności w zakładce „jasność/kontrast” lub „barwa/nasycenie” (oprócz barwy i nasycenia trzecim suwakiem jest tam suwak jasności). Cała filozofia polega, po prostu, na przesunięciu suwaków w odpowiednią stroną. A wywołujemy te narzędzia w taki sam sposób jak dwa poprzednie.

  • krzywe w PhotoshopieUstawienie krzywych w Photoshopie

    Ci, którzy nie posiadają Photoshopa, także poradzą sobie z rozjaśnieniem zdjęcia. Każda, nawet bardzo prosta, darmowa przeglądarka obrazów, jak np. Picassa, posiada suwak jasności, który wystarczy przesunąć w odpowiednią stronę.

    W jakim programie rozjaśniacie zdjęcia? Jesteście zadowoleni z efektów, które uzyskujecie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak sobie radzić z gadulstwem u dziecka?
Następny artykułCzym zająć dziecko podczas czekania?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here