Animacja to odmienna dziedzina kreacyjna. Najważniejszy jest projekt. Zanim zaczniesz coś robić – zastanów się co chcesz osiągnąć i jak to powinno wyglądać. Dobrym krokiem przed programem są szkice. Nie ważne jakie masz zdolności rysunkowe – zastanów się co, jak i gdzie powinno być ulokowane. Kompozycja, kolory, sposób poruszania, postaci, fonty. Nie możesz pozwolić sobie na przypadkowość, bo animacja to trudna praca, a nie zwykła grafika zrobiona w ciągu 5 minut.

This Flash Video Player requires the Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Licz się z tym, że animacja zajmie Ci dłużej, ponieważ projektujesz każdą klatkę. Animacja to nie tylko skaczący ludek czy dinozaur, mogą to być także animowanie czcionki, wykresy czy infografiki.

This Flash Video Player requires the Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

This Flash Video Player requires the Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

This Flash Video Player requires the Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

1. Otwieramy Flasha, tworzymy nowy dokument. Pamiętajmy o osobnych warstwach. By stworzyć nowa warstwę klikamy mała ikonkę z kartką, gdy pojawi nam się nowa warstwa nadajmy jej nazwę, np. tło, ludek czy napis. Tak byśmy się nie zagubili –wiadomo im bardziej skomplikowana animacja, tym więcej elementów, co się przekłada na liczbę warstw.

2. Teraz musimy stworzyć każdą klatkę. Rysujemy np. fazy ruchu małego ludka z pivotow (kreseczek). Rysujemy jedna klatkę, po czym wciskamy F7 – tworzymy tym sposobem nową klatkę i rysujemy następny ruch.

3. Weźmy pod uwagę, że zazwyczaj, by ruch nie był zbyt szybki, możemy skopiować klatkę kilka razy, to samo tyczy się całego cyklu. Kopiowanie klatki przydaje się również do zapętlania. F6 to skrót to kopiowania klatki. Jeśli chcemy sprawdzić efekt – kliknijmy CTRL+Enter

4. Na zakończenie zapiszmy animacje. Gotowe!

This Flash Video Player requires the Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Czy udało Wam się bez problemów stworzyć animację? A może natknęliście się na jakieś problemy? Co sprawiło Wam trudność? Dajcie znać w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić prezentację we Flashu?
Następny artykułFlash – przewijanie tekstu – jak uzyskać?

Anna Klesse – grafik, fotograf, dziennikarz. Zajmuje się głównie mediami cyfrowymi. Skończyła reklamę wizualną we Wrocławiu oraz Design Mediów w Hagenbergu. Specjalizuje się głównie w pakiecie Adobe, Corel, programach 3D, a także fotografii portret/fashion. Obecnie koordynator wizualny w jednej z londyńskich firm.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Robię to, co kocham – uwieczniam – najlepiej jak potrafię – świat, który nas otacza oraz tworzę nowy świat za pomocą grafiki, sama nadając mu realności. Bardzo cenię fotografię czarno-białą i analogową, jednocześnie nie przeszkadza mi to zajmować się technologiami cyfrowymi. Mówi się, że nasza dusza jest analogowa, a ciało pnie się w stronę techniki. Lubię dbać o duszę. Magią jest postrzeganie ludzi i świata w swój własny sposób i ukazywanie tych spostrzeżeń we wszelakich obrazach.

Zajmuję się zarówno grafiką tworzoną od podstaw, fotomontażami, jak i całością reklamy produktu – począwszy od wizytówek, poprzez broszury kończąc na stronach internetowych i całych kampaniach wizualnych. Wykonuję sesje fotograficzne na zlecenia indywidualne, jak i korporacyjne (mam na koncie 3 wystawy – dwie zbiorowe, jedną własną - 100% kobiecości).

A ponieważ wizualizacja jest teraz wszędzie – bez obrazu nie ma przekazu – zapraszam wszystkich zainteresowanych pomocą lub współpracą do kontaktu. Każda propozycja jest do rozpatrzenia, a problem do rozwiązania!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here