Jest to niezwykle czasochłonne zajęcie, które będzie od nas wymagało bardzo precyzyjnej pracy. Nie ma filtrów ani automatycznych programów, zamieniających zdjęcia czarno-białe na kolorowe. A nawet jeśli takowe by były, radziłbym z nich nie korzystać. Ze względu na zmniejszoną głębię bitową monochromatycznych zdjęć, żaden program nie byłby w stanie określić, który odcień szarości odpowiada danemu kolorowi. Musimy, po prostu, pokolorować nasze zdjęcie. W tym celu, wybieramy jedno z narzędzi zaznaczania i precyzyjnie obrysowujemy część kadru, której chcemy nadać określony kolor.

Kiedy już to zrobimy, tworzymy nową warstwę, poprzez kliknięcie przycisku „Nowa warstwa” w prawym dolnym rogu ekranu w okienku z warstwami. Następnie wybieramy kolor i jedno z narzędzi do malowania, na przykład, „Wiadro z farbą”. Najeżdżamy na zaznaczony obszar i klikamy przyciskiem myszy. Zaznaczona powierzchnia kadru zaleje się jednolitym kolorem. Aby nadać jej odpowiedni kształt, tryb mieszania ustawiamy na „kolor”. Teraz nie powinno już być zwykłej jednolitej plamy na naszym zdjęciu, a część kadru zamalowana na wybrany przez nas kolor. Możemy dodatkowo zmniejszyć krycie warstwy i przepływ. Jeśli uzyskany kolor nie byłby taki, o jaki nas chodziło, możemy go poprawić korzystając chociażby z „Balansu kolorów”.

W ten sam sposób musimy zamalować pozostałe części zdjęcia, do każdego, dla wygody tworząc nową warstwę.

Możemy to także zrobić, korzystając z „krzywych”. Po zaznaczeniu fragmentu kadru otwieramy narzędzie „krzywe” i wybierając poszczególne kanały barwne, czerwony, zielony i niebieski, za pomocą wykresu regulujemy kolor.

Jeśli czujemy się na siłach, możemy nie używać narzędzi zaznaczania i skorzystać tylko z pędzla. Na pewno przydadzą się w tym przypadku zdolności malarskie i tablet. Dobrze jest także korzystać z kopii warstwy, ponieważ niezwykle łatwo tutaj o pomyłkę, a mając kopię zawsze będziemy mogli wrócić do obrazu sprzed błędu. Osobiście odradzam jednak tę metodę kolorowania zdjęć.

Tak, jak pisałem na początku, pokolorowanie monochromatycznego zdjęcia to nie to samo, co zamiana kolorowego na czarno-białe, dlatego najlepiej rejestrować zdjęcia w kolorze. Unikniemy dzięki temu czasochłonnego kolorowania zdjęcia w programie graficznym. W dawnych czasach kolorowanie zdjęć też nie było prostym zajęciem, z tym że nie odbywało się to na ekranie monitora, a skończone dzieło nazywano monidłem.

Z jakich funkcji Photoshopa korzystacie najczęściej? Podzielcie się swoimi opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dodać logo na zdjęcie?
Następny artykułWyostrzanie zdjęć w Photoshopie

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here