Pierwsze co robimy, to kopiujemy warstwę wyjściową. Następnie z menu u góry ekranu wybieramy „Filtr”, następnie „Zniekształć” i „Sferyzacja”. I tutaj, za pomocą suwaka, regulujemy wartość zniekształcenia. Klikamy „OK” i nasze zdjęcie ulega zniekształceniu. Wyraźnie widać jednak kulę na środku kadru, a rogi zdjęcia pozostały bez zmian. Możemy wyciąć zniekształconą część zdjęcia za pomocą eliptycznego narzędzia zaznaczania, wybierając po zaznaczeniu opcję „warstwa przez wycinanie” lub „warstwa przez kopiowanie”, a następnie wypełnić brzegi kadru kolorem, na przykład czarnym, który będzie symulował efekt winiety.

Drugi sposób jest znacznie bardziej wiarygodny. Musimy jednak mieć do niego nowsze wersje Photoshopa. Wybieramy z menu u góry „Edycja”, następnie „Przekształć” („Tranform”) i „Zniekształć” („Warp”). Zaraz pod paskiem menu wybieramy opcję „Rybie oko” i regulujemy odchylenia perspektywiczne zdjęcia. Musimy pamiętać jednak, że tego typu operacja wpływa destrukcyjnie na jakość krawędzi obiektów znajdujących się na zdjęciu. Stają się one postrzępione. Żeby zminimalizować schodki na krawędziach musimy zmniejszyć rozmiar zdjęcia, dzięki czemu postrzępienia krawędzi staną się mniej widoczne. I to wszystko.

Tak, jak wspomniałem na początku, ingerencja w obraz w celu sztucznego powiększenia kąta widzenia obiektywu zawsze będzie widoczna, także jeśli spodobał nam się ten efekt na tyle, że często będziemy chcieli widzieć go na swoich zdjęciach, warto pomyśleć o zakupie obiektywu typu rybie oko. Nie jest on najtańszy, a często ten efekt szybko się nudzi, dlatego zastanówmy się, czy po kilku próbach, nie odłożymy go na półkę.

Udało się czy mieliście jakieś problemy? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy opłaca się drukować zdjęcia w domu?
Następny artykułJak zrobić efekt starego zdjęcia w Photoshopie?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here