Wśród szerokiej gamy dostępnych aplikacji do obróbki obrazu, warto zwrócić uwagę na niezwykle intuicyjną Picassę. To prosty program, w którym wykadrujemy zdjęcie, zmienimy jego nasycenie, jasność, kontrast, usuniemy czerwone oczy, czy zmienimy kolorystykę, korzystając z kilku dostępnych filtrów. Dzięki nim możemy przekonwertować kolorowe zdjęcie do czerni-bieli lub sepii. Wśród tych filtrów znajduje się także „soft focus”, który pozwala rozmyć cześć kadru. To my wybieramy promień i stopień rozmycia. Co prawda, Picassa nie radzi sobie z tym tak dobrze jak Photoshop, jednak może zainteresować tych, którzy lubią takie efekty.

picasa programPicassa

Kolejnym wartym uwagi programem jest Gimp, będący chyba najsilniejszą konkurencją dla Photoshopa wśród darmowych aplikacji. Gimp pozwala na dosyć zaawansowaną obróbkę i tworzenie grafiki rastrowej. Podobnie jak Photoshop oferuje możliwość pracy na warstwach, kadrowanie, skalowanie, dodawanie elementów do zdjęcia, takich jak tekst oraz nakładanie przeróżnych efektów.

gimp obrbka zdjęćGimp

Pracę na warstwach umożliwia także Paint STAR, kolejny zaawansowany program do cyfrowej edycji zdjęć. To program, który świetnie sprawdza się przy retuszu czy komponowaniu obrazu. Dzięki niemu, stosunkowo łatwo połączymy ze sobą dwa zdjęcia za pomocą płynnego przejścia. Program ma do dyspozycji wiele narzędzi do malowania, takich jak: pędzle, spray, ołówek, gradient, gumka do wymazywania zbędnych elementów oraz tekstury, które można nałożyć na zdjęcie. Dodatkowo mamy możliwość skorygowania perspektywy, co szczególnie powinno cieszyć pasjonatów fotografii architektury. Do zaznaczania mamy cały szereg narzędzi selekcji, które poza standardowymi prostokątami czy elipsami pozwalają nam dowolnie kształtować zaznaczenie, dodając lub odejmując określone elementy.

Paint Star obróbka zdjęćPaint STAR

Warto zapoznać się także z Photoscape’m. Różni się on nieco od innych aplikacji, ponieważ umożliwia podgląd w oknie startowym każdej pojedynczej funkcji. Do dyspozycji w tym programie mamy sporo filtrów oraz narzędzi umożliwiających dodawanie przeróżnych elementów do zdjęcia. Dodatkowo ma także wbudowany moduł Renamer, dzięki któremu będziemy mogli zmieniać nazwy plików oraz, co chyba ważniejsze, konwerter formatu RAW i animator plików GIF, a wszystko to dostępne za pomocą niezwykle przyjaznego interfejsu.

Photoscraper obróbka zdjęćPhotoscraper

Uwaga!

Darmowe program na pewno nie zastąpią nam takiej machiny jak Adobe Photoshop. Jeśli jednak nie planujemy zaawansowanej, graficznej obróbki zdjęć i nie chcemy wydawać kilku tysięcy na program, który to umożliwia, to śmiało możemy skorzystać z darmowych aplikacji.

Z jakiego programu do obróbki zdjęć do tej pory korzystaliście? Jakie są jego plusy i minusy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak prowadzić rodzinną firmę?
Następny artykułJak założyć PayPal?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here